10d 17h
ARMBAND, 18k guld, bismarck, vikt ca 8,4 g
Aktuellt bud5 200 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
10d 17h
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
10d 17h
CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab, år 1987
Aktuellt bud500 SEK
Värdering4 000 SEK
10d 17h
ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
10d 17h
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1957
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
10d 17h
CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
10d 17h
EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
10d 17h
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
10d 17h
FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
10d 17h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
10d 17h
SKÅLAR SAMT LJUSSTAKAR, 5 del, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
10d 17h
BRICKA, silver, GEWE, 1959, vikt ca 150 g
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
10d 17h
DOSOR, 3 st silver, 1900-tal, tot vikt ca 153 g
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
10d 17h
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
10d 17h
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
10d 17h
ALBERT ENGSTRÖM, 11 st, böcker, Albert Bonniers förlag, 1965
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
10d 17h
GLASFÖREMÅL, 3 del, glas, bla. Reijmyre glasbruk
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
10d 17h
TAKLAMPA, Fagerhults, 1970-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
10d 17h
GRAFISKT BLAD, Japan, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
10d 17h
GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
10d 17h
LARS HELLSTEN, skål/vas, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
10d 17h
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
10d 17h
GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
10d 17h
OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
10d 17h
MATTA, Kelim, modern design, ca 200 x 154 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK
10d 17h
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
10d 17h
ERIC HEDLAND (1885-1958), skulptur, gips, signerad
Startbud200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
10d 18h
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED TÅNG, silver, GEWE, 1950-tal, tot vikt ca 285 g
Startbud200 SEK
Värdering2 500 SEK
11d 16h
OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
11d 16h
MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK
11d 16h
STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
11d 16h
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
11d 16h
 SAMLING BIJOUTERIER, 12 del, bla silver, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
11d 16h
COCKTAILGLAS, 6 st, silver, GAB, 1953, tot vikt ca 360 g
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK
11d 16h
SALONGSBORD, björk, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
11d 16h
VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
11d 16h
BERTIL EKFELDT (1920-2004), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
11d 16h
LYKTA, mässing, 1900-tal
LYKTA, mässing, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
11d 16h
PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
11d 16h
BY LASSEN, golvhylla, samtida
BY LASSEN, golvhylla, samtida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
11d 16h
ARMBANDUR, gulddoublé, Seiko, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
11d 17h
GOTTFRID OLSSON (1890-1979), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
11d 17h
MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering4 000 SEK
11d 17h
ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
11d 17h
TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
11d 17h
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
11d 17h
CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
11d 17h
TRÅG, allmoge, större modell, sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK