Senast inkommet

ARMBAND, 18k guld, bismarck, vikt ca 8,4 g
Aktuellt bud5 200 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK

IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab, år 1987
Aktuellt bud500 SEK
Värdering4 000 SEK

ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1957
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SKÅLAR SAMT LJUSSTAKAR, 5 del, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BRICKA, silver, GEWE, 1959, vikt ca 150 g
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

DOSOR, 3 st silver, 1900-tal, tot vikt ca 153 g
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

ALBERT ENGSTRÖM, 11 st, böcker, Albert Bonniers förlag, 1965
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

GLASFÖREMÅL, 3 del, glas, bla. Reijmyre glasbruk
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

TAKLAMPA, Fagerhults, 1970-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

GRAFISKT BLAD, Japan, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LARS HELLSTEN, skål/vas, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MATTA, Kelim, modern design, ca 200 x 154 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

ERIC HEDLAND (1885-1958), skulptur, gips, signerad
Startbud200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED TÅNG, silver, GEWE, 1950-tal, tot vikt ca 285 g
Startbud200 SEK
Värdering2 500 SEK

OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 12 del, bla silver, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

COCKTAILGLAS, 6 st, silver, GAB, 1953, tot vikt ca 360 g
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK

SALONGSBORD, björk, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BERTIL EKFELDT (1920-2004), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

LYKTA, mässing, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

BY LASSEN, golvhylla, samtida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ARMBANDUR, gulddoublé, Seiko, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GOTTFRID OLSSON (1890-1979), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering4 000 SEK

ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

TRÅG, allmoge, större modell, sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK