Senast inkommet

TAKLAMPA, patinerad metall och glas, 1920-/30-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad, EA
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BURBERRY, trenchcoat, herr, strlk ca L
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

STOLAR, 1 par, snarlika, sengustavianska, 1800-talets fösta hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SÄNGBORD, 1 par, AB Carlström & Co Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

DIMITAR UGRINOV (född 1954), blandteknik på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

TISSOT, armbandsur, 14k guld
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering5 000 SEK

HARALD ÖSTERGREN, vas med hänklar, keramik, Uppsala Ekeby
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

MATTA, Kelim, modern design, ca 164 x 160 cm
Aktuellt bud800 SEK
Värdering5 000 SEK

FRACK, Barons fashion, herr, strlk 52
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

JONAS IHREBORN, fåtölj, "Pod Highback", 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

GRÄDDKANNA, silver, 1800-tal, vikt ca 70 g
Aktuellt bud550 SEK
Värdering800 SEK

BORDSDEKORATIONER, 4 st, glas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, "L 95", Markaryd, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

TAKLAMPA, mässing och råglas, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

MATTA, Kelim, ca 230 x 180 cm
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK

VÄGGPENDYL SAMT LAMPETTER, 1 par, förgyllt trä, rokokostil, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

ALFRED HELBERGER (1871-1946), olja på pannå, monogramsignerad
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

CARL FAGERLUND, taklampa, "Bubblan", Orrefors, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SERVERINGSSKED, silver, GEWE, Malmö, 1900-tal, vikt ca 24 g
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad och numrerad 342/360
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

YTTERFODER/ELDKORG, bemålat smide, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TAKKRONA, tenn, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

DAG BJÖRN HELLSING ( född 1923), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SEIKO, armbandsur, gulddoublé
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FRACK, Tiklas, herr, strlk 52
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

KÄPPAR, 2 st, med handtag i silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

ÖLGLAS OCH SNAPSGLAS, 9 del, motiv "Tulipa" av Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, gjutjärn, Ludvigsbergs Werkstad, Stockholm, No 15, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud550 SEK
Värdering3 000 SEK

FAT OCH VINKYLARE, nysilver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GOLVLAMPA, mässing, Nya ÖIA, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

VÄST OCH BYXOR, till folkdräkt, herr, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

STOLAR, 6 st, empirestil, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SAARA HOPEA, 2 st skålar, glas, "Näppylä", Nuutajärvi, Finland
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad -89
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

HUGO JOSEPHSSON (1877-1967), olja på duk, signerad och daterad 1958
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

STOLAR, 4 st, rokokostil, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

LAMPSKÄRM, textil, "Morfars Trädgårds", Cecilia Hall för Jobs Handtryck
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SEVISPORSLIN, 3 del, "Cordoba" samt "Cellini", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

JOSEF EKBERG, vas, flintgods, "Sgraffito", Gustavsberg, 1922, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK