PHILIPPE STARCK, 1 par, barnkarmstolar, "Lou Lou Ghost chair", Kartell, samtida
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 200 SEK
FÅRSKINN, svart ull, till fåtöljen "Jetson" av Bruno Mathsson, Skandilock Design, samtida
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,5 g
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustavianska, 1700-tal
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering3 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad och daterad -44
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Kelim, ca 297 x 199 cm
Aktuellt bud900 SEK
Värdering3 000 SEK
ARMBAND, 18k guld och odlade pärlor, tot vikt ca 11,3 g
Aktuellt bud4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
BESTICK, silver, tot vikt exkl sax ca 160 g
Aktuellt bud600 SEK
Värdering500 SEK
SALONGSBORD, Louis VIX-stil, 1900-talets första hälft, skiva av cararramarmor
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering3 000 SEK
ÅKE WICKSTRÖM (född 1927), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, ca 296 x 199 cm
Aktuellt bud900 SEK
Värdering4 000 SEK
KLÄDSKÅP, björk, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k guld, med turkos, svenska stämplar IM & S 1958, tot vikt ca 3,9 g
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 800 SEK
SÄNGBORD, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Leco, 1960-/70-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering3 000 SEK
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
BÄGARE, silver, England, 1800-/1900-tal, vikt ca 223 g
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SEKRETÄR, 1800-talets andra hälft
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
HERBERT SNELL (1860-1936), olja på pannå, otydligt signerad
Aktuellt bud150 SEK
Värdering300 SEK
LEMANIA, damarmbandsur, 18k guld, tot vikt ca 28g
Aktuellt bud6 400 SEK
Värdering8 000 SEK
INGA SEMPÉ, taklampa, "W103" Rail Lamp, Wästberg, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
BADKARSSOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
BROSCHNÅL, 18k guld, med turkos och orientpärlor, GD & Co 1972, vikt ca 1,9 g
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
FAT SAMT VASER, 3 del, keramik, Laholm, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
BALJA, koppar, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
KAY BOJESEN, vitrinskåp, Danmark, 2000-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering3 000 SEK
VAS, gjutjärn, art déco, Ebeverken, Huskvarna, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Kelim, ca 291 x 204 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, 1930-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
SAMLING TÄNDSTICKOR, 1900-talets mitt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
RAY & CHARLES EAMES, 1 par stolar 'EA 105', Vitra, 2000-tal
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering5 000 SEK
TABURETT, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
BESTICK, 19 del, silver, "Musslan", Finland, år 1872/75, tot vikt ca 287 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
ÖVERLAKAN OCH ÖRNGOTT, ca 18 del, med vitbroderi och hålbrodyr, sannolikt 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSURNA PÅ KOLONN, gjutjärn, samtida
Aktuellt bud700 SEK
Värdering2 000 SEK
LARS EJE LARSSON (född 1954), akvarell, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
BARPALL, "Atelier", TAF Studio, Artek, 2021/22
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
LOUNGEMÖBEL, 4 delar, Mio, 2023
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
VATTENKANNA, koppar och mässing, Danmark, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering300 SEK