KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerat och daterad -87
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
MATTALLRIKAR, 7 st, glas, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 16 st assietter, glas, Kosta Boda, signerade
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
BERTIL VALLIEN, 3 st pokalglas, "Satellite", Kosta Boda, signerade
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
NILS LANDBERG, 11 st snapsglas, "Illusion", Orrefors
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 203/210
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, cararramarmor, sannolikt 1970-tal
Slutpris450 SEK
Värdering700 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
TAKKRONOR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
VASER, 2 st, porslin, Japan, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Jugend" och "Waldemarsudde", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
STOL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, 3 st, keramik, Oscar & Clothilde, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGEN, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 1,3 g
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
ANDERS PEHRSON, bordslampa, plast, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ALVAR AALTO, 3 st, vaser, glas, "Savoy" och "Malja", Ittala, Finland, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
 LILLEBROR SÖDERLUND & LISBETH JOBS, skulptur, målat trä, hemslöjden Leksand
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SPEGELLAMPETT, rokokostil, sent 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
SERVISPORSLIN, 24 del, "French garden", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SALONGSBORD, omkring år 1900
SALONGSBORD, omkring år 1900
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, Hemi klot, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 26 del kaffeservis, porslin, "Musselmalet"
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad B Lejennkärr -92, ca 139 x 198 cm
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
SKED, silver, 1800-tal, vikt ca 115 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 206/220
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
FÄLLSTOL, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 149/200
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK
ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Gyllen", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
PIGTITTARE, mahogny, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, 8 st ljusstakar, porslin, för Goebel, Tyskland
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
MARION BELIN (1933-2022), färglitografi, signerad och numrerad 10/36
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
MONA STARFELT (1931-2008), färglitografi, signerad och numrerad 2/260
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, signerad och daterad ÖN 1989
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KARAFFER, 2 st, glas, Orrefors, 1900-/200-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ERIK HÖGLUND, 2 st vaser, glas, signerade och daterade "Chribska -92"
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VINGLAS, CHAMPAGNEGLAS OCH LJUSSTAKAR, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 SEK
STEKGRYTA, gjutjärn, Kockums, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SYMASKIN, Husqvarna Zig-Zag, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, keramik, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 31/125
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
LISA LARSON, 4 st figurer, adventsbarnen, stämpelmärkta
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
  ROLAND SVENSSON, färglitografi, "Möte på isen", signerad och numrerad 166/360
Slutpris2 200 SEK
Värdering4 000 SEK