BRICKA, silver, GEWE, 1959, vikt ca 150 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 SEK

SKÅLAR SAMT LJUSSTAKAR, 5 del, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK

CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK

CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab, år 1987
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1957
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK

ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

ARMBAND, 18k guld, bismarck, vikt ca 8,4 g
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK

BØRGE MOGENSEN, bokhylla, "Öresund", teak, Bra Bohag, Karl Andersson, 1950-/60-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK

JOHNNY MATTSSON, skål, monogramsignerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK

Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK

BENGTOLLE OLDINGER (1911-1988), olja på duk, signerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

VAS, porslin, Karlskronas porslinfabrik, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK

HURTSSKRIVBORD, engelsk stil, 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK

POTTSKÅP, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

Slutpris9 600 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK

SAMLING MYNT, 13 st, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KARBIDLAMPA, mässing, Primus, no 1024
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

BÖCKER, 4 st, bla om silversmide, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK

FICKUR, 2 st, silver, Omega samt Longines, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK

SEKRETÄR, 1900-talets början
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK

HEE WELLING, skrivstol, "AAC20", HAY, Danmark, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering700 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 2,7 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

WILHELM KÅGE, vas, stengods, Argenta, Gustavsberg
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK

ARMBANDSUR, 9 st samt klockhänge, vit- och gulmetall, bla Axxcent, LK, Titus, Moretime och Regal, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

BRICKBORD, enligt uppgift Iran, 1970-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK

SKÅP, Axel Beckman Möbelfabrik Norrköping, 1930-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 800 SEK

Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

HÄNGE MED HALSKEDJA, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 3,5 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK

FICKUR, 4 st, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK

MOCKASERVIS, 13 del, porslin, "Sanssouci", Rosenthal, 1900-talets mitt
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SKÅL, silver, GAB, 1952, vikt ca 200 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 500 SEK

ULLA PROCOPÉ, 6 st mockakoppar med fat, stengods, "Ruska", Arabia
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SALONGSBORD, nyrokoko, 1800-talets slut
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK

ERIK HÖGLUND, 9 del, glas, Boda, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

BENGT ORUP, 4 st, glas, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

TISSOT, armbandsur, 18k guld, tot vikt ca 10 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK

HÄNGE, 18k guld, med orange sten, tot vikt ca 2,1 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

KAFFESKEDAR, 5 st, silver, GAB, 1933, tot vikt ca 86 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK