GLASMÅLNINGAR, 2 st, 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

SERVERINGSFAT, porslin, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSKRONA, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

BOKSTÖD, 1 par, sten, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

HATTHYLLA, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

VITRINSKÅP, 1800-talets slut
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

KAFFESKEDAR, 13 st, silver, 1960-tal, tot vikt ca 130 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK

Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK

DAMARMBANDSUR, 14k guld, 1900-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK

BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 7,4 g
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 SEK

BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,2 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK

WILHELM KÅGE, skål, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 14 st, olika material, bla Sporrong, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, CG Hallberg, 1945, tot vikt ca 150 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 SEK

VÄGGSKULPTURER, 2 st, trä, signerade K-G, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

YTTERFODER, jugend, porslin, Rörstrand, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

BRASVERKTYG, mässing och smide, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KLACKRING, 18k guld, med grön sten, tot vikt ca 5,8 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK

BLOMBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 SEK

ARMBAND, BROSCH, RING SAMT 2 PAR ÖRHÄNGEN, med granater, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK

SKÅP, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK

CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 SEK

GUNNAR NYLUND, vas / kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK

TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering4 000 SEK

GOTTFRID OLSSON (1890-1979), olja på duk, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

ARMBANDUR, gulddoublé, Seiko, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK

LYKTA, mässing, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

SALONGSBORD, björk, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

COCKTAILGLAS, 6 st, silver, GAB, 1953, tot vikt ca 360 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering3 000 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 12 del, bla silver, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

TELEFONVÄXEL, modell 1937, nr 406, Albiswerk, Zürich A.G, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED TÅNG, silver, GEWE, 1950-tal, tot vikt ca 285 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 500 SEK

OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK

GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK

TAKLAMPA, Fagerhults, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK

DOSOR, 3 st silver, 1900-tal, tot vikt ca 153 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK