IDA HILDEBRAND, fåtölj, "Pipe", Friends & Founders, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK

ARDY STRÜWER (1939-2023), färglitografi, signerad och daterad 1995
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

KJELL ENGMAN, skål, glas, Kosta Boda, Artist Collection, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

FIGURER, 10 st, glas, bla Johansfors och Kosta Boda
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Victoria", ur serien "Sekelskifte", Gustavsberg
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK

C.A.M.LINDMAN, 2 vol bokband, "Bilder ur nordens flora I-II", Wahlström & Widstrand Stockholm, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK

MÄRKLIN, ånglok, DA 800, 23 014, med tender, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

BYRÅ, furu, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

ROYAL COPENHAGEN, 16 del servisporslin, "Blå Blomst", Danmark
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK

FAT, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

EFVA ATTLING, sterlingsilver, armband "Carpe Diem"
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

SPEGEL, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

JETTE FRÖLICH, 13 del julservis, "Holiday collection", Bing & Gröndahl, Danmark
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 500 SEK

HANS EDBLAD, bokstöd, 1 par, målad metall, Fafner, Singö
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, 4 st tekoppar med fat, "Golden sun", Bing & Gröndahl, Danmark
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, 24 del kaffeservis, "Golden sun", Bing & Gröndahl, Danmark
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK

Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK

TESERVIS, 9 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 SEK

TALLRIKSHYLLA, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK

SERVISPORSLIN, 15 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 SEK

SERVISPORSLIN, 16 del, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK

GOLVLAMPA, Aneta, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

TERRIN OCH KAROTT, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK

UPPLÄGGNINGSFAT, 2 st, SAMT SKÅL, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK

ASSIETTER, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK

MATTALLRIKAR, 16 (10+6) st, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas "Caramba", Kosta Boda, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK

ANATOMISK MODELL, plast, 1900-andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, Näfveqvarns bruk, 1900-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK

OIVA TOIKKA, figur, glas, Ittala, Finland, etikettmärkt
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK

FÖRTJÄNSTMEDALJ, 18k guld, tot vikt ca 31,5 g
Slutpris25 000 SEK
Värdering22 000 - 25 000 SEK

ARMBAND, 18k guld, vikt ca 134 g
Slutpris110 000 SEK
Värdering100 000 - 110 000 SEK

SERVISPORSLIN, 18 del, porslin, "Ostindia Floris", Rörstrand
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK

JAMIE HAYON, "Palett", soffbord, &Tradition, nutida
Slutpris3 800 SEK
Värdering6 000 SEK

Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK

HALSKEDJA MED BERLOCK, 18k guld, bla GD & Co, Malmö, tot vikt ca 10 g
Slutpris8 400 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK

ORIENTMATTA, Kirman, ca 251 x 170 cm
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

GOLVUR, England, 1800-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, vas, "California", porslin, Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

CAFÉSTOLAR, 3 st, sk Bryggeristolar, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK

BORDSLAMPA, porslin och mässing, Frankrike, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

RINGAR, 2 st 18k guld, tot vikt ca 1,8 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK

Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK

PUNCHMUGGAR, 5 st, silver, GAB 1967, tot vikt ca 188 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 SEK

BORDSUR SAMT KANDELABRAR, 1 par, 1800-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK