NILS LANDBERG, 13 st vitvinglas, "Illusion", Orrefors
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK

NILS LANDBERG, 10 st cocktailglas, "Illusion", Orrefors
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

NILS LANDBERG, 13 st cocktailglas, "Illusion", Orrefors
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK

NILS LANDBERG, 8 st champagneglas, "Illusion", Orrefors
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK

NILS LANDBERG, 8 st vinglas, "Illusion", Orrefors
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK

NILS LANDBERG, 12 st servisglas, "Illusion", Orrefors
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

CAFÉSTOL, "Bryggeristolen", Grythyttan Stålmöbler, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

TAKKRONA, glas, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

TAKLAMPA, "Nift", IKEA, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

HÖRNHYLLA, omkring år 1900
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

SPEGEL, Swedish modern, 1930-/40-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK

LJUSLYKTOR, 10 st, glas, Marimekko, Iittala, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

FÅTÖLJ MED FOTPALL, engelsk stil, klädsel "Tulpan" formgivet av Josef Frank, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK

KAFFESERVIS, 3 del, nysilver, sannolikt England, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

ORIENTMATTA, ca 267 x 151 cm
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK

ANNE NILSSON, vas, glas, "Kantarell", Orrefors, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK

ERIK HÖGLUND, kanna och vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

MARGARETA HENNIX (född 1941), väggrelief, stengods, Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

TAKLAMPA, mässing och teak, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad och daterad 1968
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK

FAT, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 50 g
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK

EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad och daterad 1956
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK

BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 4 st, färglitografier samt bok, signerade samt numrerade
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 121/150
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK

EJNAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk, signerad och daterad 1955
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK

GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK

BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering700 SEK

ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, "Savoy", Ittala, Finland
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK