OIDENTIFERAD KONSTNÄR, olja på trä, monogramsignerad SR och daterad 20
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k vitguld, med briljantslipad diamant 0.10 ct, tot vikt ca 5,7 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
VASER, 1 par, opakglas, 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
GITARR, akustisk, Levin, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 136 x 215 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
FÅRSKINN, ca 95 x 87 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, Fagerhult, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KARL-ERIK EKSELIUS, soffbord, JOC Vetlanda, 1950-/60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
PIERRE FORSELL, 1 par, ljusstakar, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris7 400 SEK
Värdering1 200 SEK
BIJOUTERIER, bla collier och armband Snö
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KONSOLBORD, rokokostil, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, smide, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna Bruk, no 24, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
EBBE EBERHARDSON (född 1927), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BERLOCKER, 5 st, 14/18k guld, tot vikt ca 6 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
UNDERLÄGGSTALLRIKAR, 12 st, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
GALVANO TECNICA, 5 st, stolar, "Bunny", Italien, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING PRESSGLAS, 9 del, bla Kylleskrufs glasbruk, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BERTE JESSEN, skål, keramik, "Tenera", Aluminia, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SILVERSMYCKEN, 3 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ERIK HÖGLUND, 1 par ytterfoder, blått glas, Boda, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 1 par, renässansstil, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T2", Flos, Italien, nutida
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
VAS, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
TUULIKKI PIETILÄ (1917-2009), 3 st, litografier, signerade och daterade 1971
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SÅSSNIPA, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
BARBIE- OCH KENDOCKA, med tillbehör, 1900-talets mitt
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
ARTHUR PERCY, 3 del, porslin, "Vinranka", Gefle, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BALJA, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
LIKÖRGLAS, 6 st, glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Ikea, 1900-talets slut
Slutpris550 SEK
Värdering700 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,6 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
SERVISGLAS, 30 del, "Haga", kristall, Duka, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, träsnitt, Japan, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MARY-ANN TOLLIN-VERDE (1903-1993), tillskriven, pastell, osignerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
FIGUR, malm, Bersbo 1971
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND OCH BROSCH, sterlingsilver, bla Danecraft, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 14,4 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k guld, med cabochonslipad ametist, vikt ca 3,5 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BROSCH, 14 guld, Alice Caviness, USA, 1900-talets mitt, vikt ca 5,2 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1974, vikt ca 8 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, Uno A Erre, Italien, vikt ca 15,8 g
Slutpris9 600 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK