TAKLAMPA, "Void", Ruben, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARBETSSTOL, Lammhults, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
JOHAN LINDSTÉN, golvlampa, "Orbit", Gärsnäs, formgiven 2011
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
SERVERINGSVAGN, "Strind", Ikea, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TAMBURMAJOR, böjträ, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING SMYCKEN, bla "Smycket" silver
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STEFANO GIOVANNONI, 3 st barstolar, "Bombo", Magis, Italien, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARBALJA, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, glas, "Alpina", Iittala, Finland, 1900-taets andra hälft, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DUKAR, 8 st, linnedamast, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROBERT LUCANDER (Finland, född 1962), färglitografi, signerat och numrerat 36/50
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SERVISPORSLIN, 55 del, keramik, "Gabriel", 1960-/70-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
VITRINSKÅP, furu, jugend, 1900-talets början
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
LARS PIRAK, hängsmycke, samearbete, signerat
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
EUFONIUM, vitmetall, Belgien, 1900-talets mitt
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
URNA, gjutjärn, tidigt 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
GÖRAN WÄRFF, vas, glas, Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BRINGARE, flintgods, "Tsing", Gustafsberg, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
JACOB ÄNGMAN, 55 del, bestickuppsättning, silver, modell Rosenholm, GAB, bla 1974, tot vikt ca 1 994 g
Slutpris8 200 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
IDOLBILDER/FILMISAR, ca 90 st, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BÄNK, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
JOHAN CARPNER, taklampa, "Beam", Zero, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ROBERT LUCANDER (Finland, född 1962), färglitografi, signerat
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BENNY MOTZFELDT, skål, glas, signerad och daterad Norge -76
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 4 st, porslin, "Vinranka", Gefle, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Henderson
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
KAPPA, vändbar, Navy Fly 3 Department, Italien, strl ca L
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PORSLINSTAVLA, Japan, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
TOKE LAURIDSEN, pall, "Adam", för Frama, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FRITZ GRAHN (1910-1989), 3 st, blandteknik, signerade och daterade -68
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SIDEBOARD, Punt, Spanien, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
PUNCHMUGGAR, 10 st, K&EC samt GAB, 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 311 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 10 lit, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ERIK HÖGLUND, kanna samt vaser, 3 st, glas, Boda, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, 1960-/70-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
ERIK HÖGLUND, 2 st, vaser, glas, Boda, 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ERIK HÖGLUND, skål på fot, glas, Boda, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, chamotte, Rörstrand
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LODUR, omkring år 1900
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
RADIO, Conserton, MD 2508U, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
TERMOS, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL SAMT SALTKAR, 3 del, silver, bla GAB, 1900-tal, tot vikt ca 102 g
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, mässing, Eskilstuna, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
CHRISTIAN DIOR, weekendbag, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
HEE WELLING, skrivstol, "AAC25", HAY, Danmark, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK