BESTICK, 7 st, silver, "Olga", GAB, 1970-tal, tot vikt exkl knivar ca 160 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK

SÄNGBORD, tidigt 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK

RINGAR, 9 st, silver, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

SKÅP, teak, 1950-/60-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK

COLLIER, 18k guld, svenska stämplar 1969, vikt ca 36,5 g
Slutpris22 000 SEK
Värdering22 000 - 25 000 SEK

FIRMA SVENSKT TENN, kudde, linne, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK

FIGURER, 3 st, glas, fiskar, Murano, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK

RINGAR OCH HÄNGE, 3 del, 18k guld, med vita stenar och odlad pärla, tot vikt ca 3,5 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK

FISKFAT OCH KRUS, keramik, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, mestadels 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGLAMPA, industrimodell, 1930-/40-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, klädsel "Theran" av Josef Frank från Firma Svenkt Tenn, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK

SIDOBORD, mässing, "Slit", HAY, Danmark
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK

GRAFISKA BLAD, 1 par, Frankrike, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

STEFAN DIEZ, hylla, "New order combination", HAY
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

LOCKURNA, porslin, större modell, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK

PALLAR, 1 par, funkis, Curla Company AB, Stockholm, 1930-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

SIDEBOARD, teak, "Korsör", Ikea, 1960-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK

BLOMBORD MED FONTÄN, Typ Näckros B4555, Kühl & Nilsson Söderköping, 1950-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

ARMRING, 18k guld, Göteborg 1970, vikt ca 9,4 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK

ESTHER KJERNER (1873-1952), olja på duk, signerad och daterad 1932
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 500 SEK

MATSALSMÖBEL, 9 del, svenska modellen, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris6 600 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK

VAS, tenn, art déco, GAB, Stockholm 1935
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

OKÄND KONSTNÄR, foto på akrylplast, ca 155 x 125 cm
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1700-/1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

BORDSLAMPA, brons, Frankrike, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

ARMBAND, 14k guld, med 7 berlocker, tot vikt ca 39 g
Slutpris19 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK

GUNNAR CYRÈN, 9 st, vinglas, "Optica Symphony", Orrefors
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

SAAB 9-3, Sportkombi, 2.0t, Biopower, manuell
Slutpris36 000 SEK
Värdering40 000 SEK

KJELL ENGMAN, vas, glas, "Dino", Kosta Boda, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

SAMLING HÄNGEN, ca 25 st, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

STIG LINDBERG, väggrelief, stengods, Gustavsberg, signerad
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK

LJUSKRONA, oskariansk, 1800-talets andra hälft, större modell
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK

FICKUR, 2 st, gulmetall, dam, bla Lucerne, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad och daterad 69-71
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

FRANSK SKOLA, 1800-tal, byerts på papper, bär senare signatur
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK

GAMFRATESI, taklampa, "Suspence P1", Fritz Hansen
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK

OKÄND KONSTNÄR, pastell, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 200 SEK

ASSIETTER, 17 st, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK

KAKTÅNG OCH KAFFESKEDAR, 6 st, silver 1856 samt 1959, tot vikt ca 200 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK

SERVISDELAR, 8 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK

KAKFAT, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 SEK

UPPLÄGGNINGSFAT, 4 st, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK

SERVISDELAR, 14 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 SEK

CURT ASKER (1930-2015), seriegrafi, signerad och numrerad 34/45
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

ARMRING, sterlingsilver, med ädelstenar, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

MOCKASKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 115 g
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK