SAMLING MEDALJER MM, bla Skoglund & Olson, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
EMMA OLBERS, bänk, vitpigmenterad furu, "Landala", Tre Sekel Möbelsnickeri
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SERVISPORSLIN, 27 del, "Grön Anna", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), akvarell, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 11,8 g
Slutpris7 400 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
KAFFESERVIS, porslin, möjligen Ryssland, sannolikt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, Mattias Helén, Västervik 1840, tot vikt ca 260 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSKRONA, oskariansk stil, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
MONICA BRATT, vas, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPSFOT, trä och nysilver, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
BÖRGE LINDAU, sidobord, "L1", Blå Station, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, malm, Bersbo, 1985
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJ, SITS, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
FÖNSTERLAMPA, trä och textil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad och daterad 69-71
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FORM US WITH LOVE, takampor, 5 st, "Ogle", för Ateljé Lyktan
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, uranglas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, chippendale, 1920-/30-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
DALAHÄST SAMT DALATUPP, bemålat trä, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GOLVVAS, keramik, Nila Keramik, Alingsås, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SAMLING FIGURER, metall, sten och keramik, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 del, vitlackerad metall, 1900-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
FISKERULLE, ABU, Record, Ambassadeur No 6000, AB Urfabriken Svängsta, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BORDS-/VÄGGLAMPA, funkis, kromad metall, 1930-/40-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
GJUTJÄRNSURNOR, 1 par, sent 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, ljusstake, stengods, "Adventsgris", ur serien Matilda, Gustavsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SNURRPALL, rostfritt stål, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
DAMEJEANNE / FLASKA, glas, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
VAS, glas, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARDY STRÜWER (1939-2023), färglitografi, signerad och numrerad 110/175
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, "Grön Anna", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
VAS, keramik, Gabriel Keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, 1930-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND OCH 2 PAR ÖRHÄNGEN, silver, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SERVERINGSVAGN, rostfritt stål, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
TAVLA/BRICKA, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LOCKURNOR OCH LJUSSTAKAR, 4 del, porslin, Blue Danube, Japan, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
PALL, vitmålad, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATBORD, glasfiber, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
MILAN VOBRUBA, 2 st, vaser, glas, Gusum, signerade och daterade -75 samt -86
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVSTOL, Martela, samtida
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
SERVERINGSVAGN, metall och teak, 1950-/60-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
GAVLAR, 1 par, till trädgårdssoffa, gjutjärn, 1900-talets början
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK