ULF GREDER (född 1949), färglitografi, signerad och numrerad 15/360
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GITARR, akustisk, Almirez, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ULLA PROCOPÉ, 5 tekoppar med fat samt fat, "Valencia", Arabia, Finland, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18k guld/vitguld, med safirer och diamanter, tot vikt ca 3,9 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 500 SEK
BLOMSTERSPALJÉ, järn, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SLEV, silver, GAB 1988, vikt ca 85 g
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
MONIKA MULDER, taklampa, "Mobil 100", Pholc
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
CARMOSÉRING, 18k guld, med safir och diamanter
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMOVAR, nysilver, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, 1967, tot vikt ca 17 g
Slutpris10 500 SEK
Värdering13 000 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, M&N, 1907, tot vikt ca 58 g
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
ARMBANDSUR, Favre-Leuba, Genéve, 8k guld, 1900-talets mitt
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, glas, "Coquille", Flygsfors, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FÖRTJÄNSTMEDLAJ, 18k guld, "Av kungl. patriotiska sällskapet", tot vikt ca 24 g
Slutpris13 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
YTTERFODER, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BAJONETTER, 2 st, bla EJ AB, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVBORD/MATBORD, ek, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
HERRARMBANDSUR, Seiko, Lassale, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
MARTIN HOLMGREN (1921-1969), skulptur, brons, "Cataluna II", Herman Bergmans gjuteri, monogramsignerad MH och daterad -66, numrerad 1/105
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
CHARLES SILLEM LIDDERDALE (England, 1830-1895), olja på pannå, monogramsignerad
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 25,5 g
Slutpris16 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
VASER, 2 st, keramik, "Rialto" Rörstrand samt Upsala Ekeby, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 18k guld, Stockholm 1968, vikt ca 27 g
Slutpris17 000 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
PORTHANDTAG, mässing, sannolikt tidigt 1900-tal, större modell
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 7,5 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
FORMAR, 2 st, porslin, "Pyro", nr 268 resp 271, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
HERRARMBANDSUR, Certina, 14k guld, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SKULPTUR, patinerad brons, art déco, Frankrike, 1920-/30-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SKRIN, metall, Tember, Sverige, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PIN, 18k guld, Källanders, vikt ca 3,5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad L Wilh Holm 1869
Slutpris550 SEK
Värdering700 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Eva 1", Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
HERRARMBANDSUR, Tissot, Visodate, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, 4 st, stolar, "Kontik", Troeds, Bra Bohag, 1960-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med smaragder och diamanter, tot vikt ca 2,9 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
HERRARMBANDSUR, Tissot, Visodate Seastar, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, silver, CG Hallberg, Stockholm 1930
Slutpris6 400 SEK
Värdering6 000 SEK
SERVETTER, 17 st, linnedamast, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKE, silver, K&EC, 1959, tot vikt ca 195 g
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
PARDÖRRAR OCH FÖNSTER, 8 del, 1800-/1900-tal
Slutpris7 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ÖVERKAST, Comtesse, för dubbelsäng
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ARBETSBORD, 1800 tal, enligt uppgift för skomakeri
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ETAGEFAT, metall, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
BORDS-/VÄGGLAMPA, mässing och glas, 1930-/40-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK