MÅNBORD, 1 par, 1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK

ALF WALLANDER, vas, flintgods, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK

SKRIVSET, 2 del, marmor, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

WEIKKO KUUZELA, olja på pannå, signerad och daterad 1999
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK

BENGT ORUP, 6 st, selterglas, glas, "Strikt", Johansfors
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

COLLIER, 18k guld, vikt ca 15,9 g
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 13 000 SEK

TAKLAMPA, plast, Fagerhults Belysning, 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

ROYAL COPENHAGEN, kaffekanna, porslin, "Musselmalet", nr 1202
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK

ROYAL COPENHAGEN, 23 del, kaffeservis, porslin, "Blå Blomst"
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK

MATTALLRIKAR, 8+1 st, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

POLHEMSLÅS, 3 st, järn, antika
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

SOLSÄNGAR, 1 par, KWA, Sverige, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering2 000 SEK

MATKNIVAR, 6 st, silver, Prag, tidigt 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK

MINIATYRER, 16 st, trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SKÅP, björk, 1800-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

TAKFOTOGENLAMPA, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

BESTICK, 35 del, silver, "Haga", 1950-talets mitt, tot vikt exkl knivar med blad i rostfritt stål ca 438 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 500 SEK

TIMO SAPANEVA, 12 st, selterglas samt bringare, glas, "Kkkerit", Iittala, Finland
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK

MATSERVIS, 29 del, porslin, "Arctica", Arabia
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK

PIA RÖNNDAHL, 8 kaffemuggar och 12 assietter, "Sundborn", Rörstrand
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK

PIA RÖNNDAHL, 5+5 st skålar, "Sundborn", Rörstrand
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

PIA RÖNNDAHL, 7 st, djupa tallrikar, "Sundborn", Rörstrand
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

PIA RÖNNDAHL, 11 st, mattallrikar, "Sundborn", Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

VÄGGUR, sk pendelur, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

GOLVLAMPA, teak och mässing, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

CHESTERFIELDSOFFA, 1900-talets andra hälft
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK

SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK

POLHEMSLÅS, 4 st, järn, antika
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

NILS G STENQVIST (1934-2005), akvarellerad etsning, signerad och daterad 1995
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

ORIENTMATTA, Ziegler, ca 204 x 153 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK

SÄNGBORD, teak, 1950-/60-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

GÖRAN RYDÉN (född 1956), olja på pannå, monogramsignerad
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

HERRARMBANDSUR, Tissot, Seastar, stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

PÄRLCOLLIER, 2 st, odlade pärlor, silverlås, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering700 SEK

SVEN HOFVERBERG, vas, stengods, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

STORMKÖK, Primus, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SITTPUFF, Keystone Collection, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

FRACKUR, Tissot, stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

BERTEL GARDBERG, bestick, 12 del, Hackman, Finland, 1900-talets andra hälft
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK

HÄNGE, 18k guld, med skuren snäckskalskamé
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK

RAGNAR ÖSTBERG (1866-1945), 1 par ljusstakar, "Stake N:r 1", Åtvidabergs Industrier, Tekniska Kompaniet Stockholm, 1920-/30-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

SKRIN, silver, 1800-tal, otydliga stämplar, vikt ca 290 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK

SKÅL SAMT KANDELABRAR, 1 par, tenn, Nyköping 1936
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

HERRARMBANDSUR, Skagen, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

MATTA, rölakan, 1900-talets andra hälft, ca 142 x 200 cm
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
ASSIETTER, 15 st, porslin, Rosenthal, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK