LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK

SKED SAMT GAFFEL, silver, 1864, tot vikt ca 80 g
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK

HUGO NYMAN (född ?), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

BROSCH,RINGAR OCH HALSKEDJOR, 8 del, silver, bla 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SIDSE WERNER, tamburmajor, "Coat tree", för Fritz Hansen, 2000-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK

BORDLAMPA, mässing och glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

HAY, matbord, "About a table", nutida
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris5 400 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1956, vikt ca 9,3 g
Slutpris6 600 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK

Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

PUNSCHMUGGAR, 8 st, silver, Ceson, Göteborg, 1977, vikt 245 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK

STOLAR, 4 st, swedish modern , 1940-/50-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK

ROGER PERSSON, sidobord, "Mill", Karl Andersson & Söner, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK

ARMBAND, sterlingsilver, tot vikt ca 145 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 400 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), carborundumetsning, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

JACOB ÄNGMAN, 12 del, bestick, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK

SVEN-OLOV EHRÉN (1927–2004), färglitografi, signerad och daterad -71
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

SKÅL PÅ FOT, tenn, Gerotin, 1900-atelts första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPA, mässing, art deco, 1920-/30-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

BROSCH, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

LUIGI PAMPLONA, efter, skulptur, alabaster, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

NATTLJUSSTAKAR, 2 st, mässing och malm, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

BARBORD, Johanson Design, nutida
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

DALAGRIS/SPARGRIS, trä, allmoge, Dalarna, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

FIGUR OCH VASER, keramik, bla sannolikt St Eriks Lervarufabrik, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

THERESIA SANDSTRÖM (1893-1981), olja på duk, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

SAMLING GLASFÖREMÅL, 5 st, sk solglas, Pukeberg, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

OIVA TOIKKA, glöggmuggar, 9 st, glas, "Kastehelmi", Iittala, Finland
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

ORIENTMATTA, galleri, old, ca 305 x 76 cm
Slutpris850 SEK
Värdering700 SEK

PETER J LASSEN, hurts, Montana, sannolikt 2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK

Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK

MODULSOFFA, 4 del, "Mags", HAY, samtida
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

HÄNGE MED KEDJA SAMT RING , silver, 1900-tal, tot. vikt ca 10 g
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ADVENTSLJUSSTAKAR, 1 par, gulmetall, Gnosjö Konstsmide, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK