SERVISPORSLIN, 15 del, porslin, "Mullbär", Gefle, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SOCKERSKÅL, silver, C G Hallberg, Stockholm 1919, vikt ca 495 g
Slutpris6 800 SEK
Värdering4 500 SEK
SYMASKIN, Husqvarna Automatic, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
UNIFORMSMÄRKE, "Royal Horse Guard ER II", England, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STÖVLAR, 2 par, Viking och Tretorn, stl 40
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
KRUS SAMT MUGGAR, 9 del, saltglaserad keramik, bla Sven Bohlin, Höganäs.
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
FRANCISCO GOMEZ & PAOLO RIZZATTO, "Hope", Luceplan, nutida
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
TAKLAMPA, skansenglas och metall, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ROGER PERSSON, sidobord, "Mill", Karl Andersson & Söner, nutida
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Gyllen", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, vikt ca 19 g
Slutpris14 500 SEK
Värdering15 000 SEK
OLOF SOHLBERG, ströare, silver, Falun, 1800-tal, vikt ca 55 g
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
SOFFA, "Fredrik", Dux, tillverkningsår enligt uppgift 1990
Slutpris4 000 SEK
Värdering8 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 1,8 g
RING, 18k guld, vikt ca 1,8 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, sannolikt tidigt 1900-tal, osignerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
 TOM AHLSTRÖM & HANS EHRICH, bordslampa, metall och plast, A & E Design, Fagerhults, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
BADRUMSSPEGEL, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, kromad metall och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
DIOR, väska / clutch, 1900-talets slut
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
VÄGGSKÅP, Montana, nutida
VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
RINGAR, 2 st, SAMT HALSKEDJA MED HÄNGE, sterlingsilver, vikt ca 26 g
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
KLÄNNING SAMT DRÄKTER, 3 st, 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABER, rödlackerad metall, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
 VATTENKANNA, mässing, ES Sörensen, Köpenhamn, Danmark
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOL, 1900-talets mitt
KARMSTOL, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VITVINSREMMARE, 12 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
JONAS BOHLIN, taklampa, mässing, "Star 6", Örsjö belysning
Slutpris5 600 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
GOLVURNA, porslin, Japan, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
FIGUR, lergods, tomte, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BARDISK, orientalisk stil, på hjul, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, 8 st, tot vikt ca 40 g
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
DESSERTSKÅLAR, 6 st, glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, vitmetall och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ARTHUR PERCY, 5 del, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STÖVLAR, 1 par, Unisa, stl 39
STÖVLAR, 1 par, Unisa, stl 39
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
DANIEL FRANZÉN & MATTIAS STÅHLBOM, soffbord, "Chamfer", för Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 73 del, silver, SNS, bla 1935, tot vikt inkl stålblad ca 3 230 g
Slutpris27 000 SEK
Värdering20 000 SEK
HÄLSINGEBOCK, snidat trä, monogramsignerad BS
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK