SERVISPORSLIN, 15 del, porslin, "Mullbär", Gefle, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

SOCKERSKÅL, silver, C G Hallberg, Stockholm 1919, vikt ca 495 g
Slutpris6 800 SEK
Värdering4 500 SEK

SYMASKIN, Husqvarna Automatic, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

UNIFORMSMÄRKE, "Royal Horse Guard ER II", England, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

STÖVLAR, 2 par, Viking och Tretorn, stl 40
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

KRUS SAMT MUGGAR, 9 del, saltglaserad keramik, bla Sven Bohlin, Höganäs.
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

FRANCISCO GOMEZ & PAOLO RIZZATTO, "Hope", Luceplan, nutida
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK

TAKLAMPA, skansenglas och metall, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

ROGER PERSSON, sidobord, "Mill", Karl Andersson & Söner, nutida
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Gyllen", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

ARMBAND, 18k vitguld, vikt ca 19 g
Slutpris14 500 SEK
Värdering15 000 SEK

OLOF SOHLBERG, ströare, silver, Falun, 1800-tal, vikt ca 55 g
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK

SOFFA, "Fredrik", Dux, tillverkningsår enligt uppgift 1990
Slutpris4 000 SEK
Värdering8 000 SEK

RING, 18k guld, vikt ca 1,8 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, sannolikt tidigt 1900-tal, osignerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

TOM AHLSTRÖM & HANS EHRICH, bordslampa, metall och plast, A & E Design, Fagerhults, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK

BADRUMSSPEGEL, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

TAKLAMPA, kromad metall och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

DIOR, väska / clutch, 1900-talets slut
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK

VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK

RINGAR, 2 st, SAMT HALSKEDJA MED HÄNGE, sterlingsilver, vikt ca 26 g
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

KLÄNNING SAMT DRÄKTER, 3 st, 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

KANDELABER, rödlackerad metall, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK

VATTENKANNA, mässing, ES Sörensen, Köpenhamn, Danmark
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK

KARMSTOL, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

VITVINSREMMARE, 12 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK

JONAS BOHLIN, taklampa, mässing, "Star 6", Örsjö belysning
Slutpris5 600 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK

GOLVURNA, porslin, Japan, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

FIGUR, lergods, tomte, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BARDISK, orientalisk stil, på hjul, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK

GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK

SAMLING SILVERSMYCKEN, 8 st, tot vikt ca 40 g
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

DESSERTSKÅLAR, 6 st, glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

TAKLAMPA, vitmetall och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

ARTHUR PERCY, 5 del, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

STÖVLAR, 1 par, Unisa, stl 39
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK

DANIEL FRANZÉN & MATTIAS STÅHLBOM, soffbord, "Chamfer", för Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 73 del, silver, SNS, bla 1935, tot vikt inkl stålblad ca 3 230 g
Slutpris27 000 SEK
Värdering20 000 SEK

HÄLSINGEBOCK, snidat trä, monogramsignerad BS
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK