KOMBISÅG, Inca, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
DAMMSUGARE, Kirby 2000
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg studio
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK
FIGURIN, porslin, Dahl Jensen, nr 1008, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SYBORD, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BRINGARE OCH SÅSSKÅL, porslin, "Aladdin" och "Zarah", Gefle, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BRYGGERISTOL, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
VASER, 3 st, lergods, bla Alf Magnusson Alingsås, 1960-/70-tal, bla signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal, otydligt signerad
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 SEK
BOKHYLLA, Bodafors, 1950-/60-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
GRAFISKT BLAD, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, mässing och glas, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, pall, "Sputnik", NC Noric Care, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLFAT, 2 st, porslin, Japan, efter 1912
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SITTPUFF, Johanson Design, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ISAO HOSOE, bordslampa, plast, "Heron", för LUXO Norge, 1990-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PASSBITSLÅDA, C.E. Johansson, Eskilstuna, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, papperskorg, "Vågspel", 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
NORBERT PRANGENBERG (1949-2012), tusch och blyerts på papper, signerad och daterad à tergo 1987
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
MINIATYRER, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
FIGURINER, 2 st, keramik, Tilgmans och Upsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FILMAFFISH, "Il sole anche di notte", Prima edizione Italiana 1990
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 41 del, matservis, "Christineholm", Millennium Line, Fyrklövern
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 400 SEK
RUNE PERSON (1910-1969), olja på duk, signerad och daterad -44
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
NILS GAMMELGAARD, soffbord, "Love", Sits, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, sannolikt 1930-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÄRMVÄGG, bronserad, sannolikt 1900-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
KORG MED LOCK, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOL, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
NILS YNGVE, 1 par snurrfåtöljer, ”Monitor”, Ikea, 1970-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
AXEL LARSSON, karmstol, Svängsta stilmöbler, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
VAS, porslin, Imari, Japan, 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering700 SEK
ALBERT LARSSON, bord, "Albertsbordet", Tibro, 1960-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
PIEDESTAL, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FAT, porslin, Kina, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
HERRARMBANDSUR, Precimax, 14k guld, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJ, Cuero, "Pampa Mariposa", 2000-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
FRUKTKNIVAR, 9 st, silver, CG Hallberg, 1906, tot vikt ca 310 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk, osignerad, daterad à tergo Napoli 1881
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, björk, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
ENSTENSÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med princesslipade diamanter tot ca 0.67 ct, tot vikt ca 1,1 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGEL, tenn, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
JUST ANDERSEN, kandelaber, tenn, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LARS HOFFSTEN (född 1954), olja på duk, signerad och daterad 2004
Slutpris950 SEK
Värdering2 000 SEK