ALVAR AALTO, bänk, "153A" Artek, nutida
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK

LARS GYNNING (1920-2003), färglitografi, signerad och numrerad 107/110
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 70 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

SYMASKIN, Husqvarna Zig-Zag, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

SKED, silver, otydliga stämplar, 1813, vikt ca 50 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris6 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

Slutpris5 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

RING, 18k guld, GAU Stockholm 1979, vikt ca 0,8 g
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK

LOCKURNA, porslin, "Pompadour", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, England, 1800-tal, monogramsignerad AF
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK

HÖRNHYLLA, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

ARMBANDSUR, guld på stål, Lemania
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK

FIGURINER, 1 par, porslin, Neapel, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Gyllbrinks El AB, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

TILLBRINGARE SAMT MATTALLRIKAR, 12 st, keramik, Eden Collection, Italien, 1900-talets slut
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

DOCKOR, 2 st, "Lelle Aina", Straume, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FICKUR, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

SKJORTA OCH VÄST, till folkdräkt, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSKRONA, gustaviansk stil, Rejmyre Armaturfabrik AB, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, Göteborg 1968, tot vikt ca 65 g
Slutpris800 SEK
Värdering700 SEK

STÖVLETTER, 1 par, Ecco, stl 6
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

AKROBAT, plåt och textil, "Jimmy Acrobat Clown", Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

FAT, porslin, orientalisk, 1700-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 SEK

RING, 18K guld, med pärla, vikt ca 1,3 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK

SKOR, 1 par, Veronique, Italien, stl 39
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-tal, osignerad
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 SEK

RING, 14k guld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,8 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK

VASER, 2 st snarlika, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK

BESTICK, 9 del, silver, GAB Stockholm bla 1958, tot vikt ca 265 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK

NILS SEWERIN (1920-1985), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

VÄLLINGKLOCKA, mässing, EM Mora, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

LOCKASK, porslin, Limoges, Frankrike, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, giraff, ur Stora Zoo
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK

RING OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, mässing/glas, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

RINGAR, 2 st, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK

SERVISPORSLIN, "Gamla Linköping", Hackefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

FIGUR, lergods, tomte, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

BORDSUPPSATS, 5 delar, nysilver och silver, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

JACOB ÄNGMAN, 7 st kaffeskedar, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal, tot vikt ca 85 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK

KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK