ALVAR AALTO, bänk, "153A" Artek, nutida
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
LARS GYNNING (1920-2003), färglitografi, signerad och numrerad 107/110
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 70 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
SYMASKIN, Husqvarna Zig-Zag, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SKED, silver, otydliga stämplar, 1813, vikt ca 50 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris6 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Slutpris5 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
RING, 18k guld, GAU Stockholm 1979, vikt ca 0,8 g
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
 LOCKURNA, porslin, "Pompadour", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, England, 1800-tal, monogramsignerad AF
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
HÖRNHYLLA, omkring år 1900
HÖRNHYLLA, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBANDSUR, guld på stål, Lemania
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
FIGURINER, 1 par, porslin, Neapel, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Gyllbrinks El AB, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TILLBRINGARE SAMT MATTALLRIKAR, 12 st, keramik, Eden Collection, Italien, 1900-talets slut
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
DOCKOR, 2 st, "Lelle Aina", Straume, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SKJORTA OCH VÄST, till folkdräkt, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, Rejmyre Armaturfabrik AB, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, Göteborg 1968, tot vikt ca 65 g
Slutpris800 SEK
Värdering700 SEK
STÖVLETTER, 1 par, Ecco, stl 6
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
AKROBAT, plåt och textil, "Jimmy Acrobat Clown", Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
FAT, porslin, orientalisk, 1700-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 SEK
RING, 18K guld, med pärla, vikt ca 1,3 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
SKOR, 1 par, Veronique, Italien, stl 39
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-tal, osignerad
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 14k guld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,8 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
VASER, 2 st snarlika, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
BESTICK, 9 del, silver, GAB Stockholm bla 1958, tot vikt ca 265 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
NILS SEWERIN (1920-1985), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄLLINGKLOCKA, mässing, EM Mora, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LOCKASK, porslin, Limoges, Frankrike, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, giraff, ur Stora Zoo
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
RING OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing/glas, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
SERVISPORSLIN, "Gamla Linköping", Hackefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
FIGUR, lergods, tomte, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSUPPSATS, 5 delar, nysilver och silver, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
 JACOB ÄNGMAN, 7 st kaffeskedar, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal, tot vikt ca 85 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK