LARS BELLER FJETLAND, barpall, "Drifted", för Hem, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, rokoko, 1700-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK

FRUKTSERVIS, 9 del, lergods, Upsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

TIDNINGSKORG, rotting och glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

MATBORD, Ruud Ramussens Snederi, 45 Norrebrogarden Kobenhavn
Slutpris300 SEK
Värdering2 500 SEK

SOFFBORD, svartlackerat trä, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Häst", Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

MATSTOLAR, 4 st, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

TÄNDSTICKSETUI, silver, stämplat Handarbete 1969
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

VAS, porslin, Japan, Meiji (1868-1912)
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

HÄNGE, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, Hallbergs Guldsmedsbolag 1950, tot vikt ca 16 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering5 000 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, GAB, 1990, tot vikt ca 185 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK

CAFÉBORD, Fermob, ljusblå metall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering700 SEK

KELIM, galleri, ca 380 x 84 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 500 SEK

SKÅLFAT, lergods, "Lido", Gabriel keramik, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KARL ARTHUR FREDRIKSSON, skulptur, keramik, "Äpple", Sölvesborg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

YTTERFODER, 3 st, lergods, Gabriel Keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

ORIENTMATTA, figural, old, ca 195 x 124 cm
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

ROYAL COPENHAGEN OCH BING & GRÖNDAHL, 9 del, servisporslin, olika modeller
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK

VICKE LINDSTRAND, 12 st, snapsglas, "City", Kosta
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

VICKE LINDSTRAND, 12 st, likörglas, "City", Kosta
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK

VICKE LINDSTRAND, 14 st, selterglas, "City", Kosta
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Tax", Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

VICKE LINDSTRAND, 9 st, wiskeyglas samt karaff, "City", Kosta
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK

SIDOBORD, svartlackerad metall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

VICKE LINDSTRAND, 13 st, highballglas, "City", Kosta
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK

VICKE LINDSTRAND, 12 st, vinglas, "City", Kosta
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

SKÅL, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

SIDEBOARD, sannolikt 1950-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

SKÅL, porslin, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KOMMOD, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

TRÄDGÅRDSBORDSUNDEREDE, gjutjärn, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

FIGURINER, 4 st, parian, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

ANNE NILSSON, champagnestrut, glas, "Clown", Orrefors
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

OMEGA, Seamaster, herrarmbandsur, guld på stål, 1900-talets mitt
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK

DRAGSPEL, Registrato, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SIDOBORD, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

ARMÉSADEL, brunt skinn, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK

FRUKTSERVIS, 13 del, keramik, Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

KISTA, orientalisk, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

STOL, metall, "Hee Dining", HAY, Danmark, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, assiett, Flora Danica, porslin, modell 3573, "trientalis europaea.", med handmålad dekor och förgyllda kanter
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 92 del, silver, för 12 pers, GAB, Stockholm 1965, tot vikt inkl knivar ca 3 700 g
Slutpris27 000 SEK
Värdering16 000 - 20 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, assiett, porslin, Flora Danica, modellnr 3552
Slutpris750 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris650 SEK
Värdering2 000 SEK
VICTOR VASARELY (Frankrike, 1908–1997), "Planetary Folklore Participations no 1", magnettavla, plast, metall, signerad och numrerad 171
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK