SIGRID RICHTER, "Eden", kaffeservis, 16 delar, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 SEK
GÖRAN WÄRFF, 1 par, ljuslyktor, glas, "Polar", Kosta
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, "Capella", Lars Hellsten, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, vikt ca 7,7 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
CAMÈ, hänge, 18k guld, vikt ca 4,2g
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPA, mässing, sent 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, broscher, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad G Lind
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SERVISGLAS, 10 del, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, bordslampa, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
JOSEF EKBERG, vas, keramik, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HERRARMBANDSUR, 14k guld, Tissot, tot vikt ca 53 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 6 st, sk Bellmanstolar, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
BLOMSTERFAKIRER OCH FAT, 3 del, keramik, bla Gefle, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, ett par, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BERIT TERNELL, servisporslin, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
KANDELABER, allmoge, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MASK, skuret trä, Afrika
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 9 st, mässing, Gusum, Vallonmässing och Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 SEK
LARS STENSTAD (1921-2014), gouache, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ, "Nova", Swedese, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, silver, 18 delar, Haga, 1900-talets andra hälft, total vikt exkl knivar ca 498 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
FIGURINER, 1 par, flintgods, sannolikt England, sannolikt 1900-talets första hälft, större modell
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
FIGURER, 6 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, "Janus", Kosta Boda, signerad och daterad, limiterad upplaga 100
Slutpris10 500 SEK
Värdering12 000 SEK
SITTPUFF, blå textil, inköpt 2022
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
TUBKIKARE, Swarovski, Habicht AT 80, med stativ
Slutpris7 200 SEK
Värdering5 000 SEK
NILS G STENQVIST (1934-2005), färglitografi, signerad och daterad 1988
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SIGNETRING, 18k guld, vikt ca 6,2 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad Kubbe Andersson och daterad Grisslehamn 1941
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE, silver, med markasiter, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, vitmålad, 1930-/40-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ROGER PERSSON, "Bespoke", matbord, Swedese, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
ULF WAHLBERG (1938-2014), färglitografiskt tryck, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR ANDER, kandelaber, metall, Ystad Metall, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
SOFFA, deNONA, samtida
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, deNONA, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GUNGKANIN, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJ, Skandiform, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
STOL, rotting, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGSKÅP, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, bronserad, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK