CHARLES & RAY EAMES, karmstol, "Eames plastic chair - DAW", för Vitra, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 SEK

ENSTENSRING, 18k guld, briljantslipad diamant ca 0.45 ct
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK

SKÅL, porslin, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK

ARMBANDSUR, 4 st, stål, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

MARGARETA HENNIX, 1 par ytterfoder, porslin, "Krokus-2" samt vas "Vårblomster", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

GUNGHÄST, allmoge, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK

LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad 46
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK

MATBORD, svartlackerad askfanér, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK

STOLAR, 1 par, Louis XVI-stil, sannolikt 1900-talets första hälft, FD KUND 100627
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK

ALEXANDE MIMOGLOU (Grekland, född 1954), färglitografi, signerad och daterad 1994
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK

COLLIER, minst 21,6k guld, tot vikt ca 33 g
Slutpris16 500 SEK
Värdering20 000 SEK

PELLE ENGMAN (född 1948), färglitografi, signerad och numrerad 44/199
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

UNO ÅHRÉN, 6 st fällstolar, "Bern", Gemla, 2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK

GLASRELIEFER, 2 st, Berit Johansson, Vadstena, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

FICKUR MED FICKURSSTÄLL, bronserad metall, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

JULGLAS, 10 del, glas, med handmålad dekor, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK

SERIETIDNINGAR, 23 st, Kalle Anka, 1950-tal
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK

GOLVLAMPA, svartlackerad metall, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK

NIRVAN RICHTER, vitrinskåp, "Massiv" Norrgavel, i produktion sedan 2011
Slutpris8 000 SEK
Värdering12 000 SEK

TAKLAMPA, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

SNUSDOSA, silver, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.25 ct
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

ORIENTMATTA, semiantik, möjligen Heriz, ca 190 x 122 cm
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

PETER J LASSEN, 1 par sängbord, "Dream", Montana, samtida
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, 12 st assietter, porslin, "Musselmalet", 1/1087
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK

MATTA, "Lohals", Ikea, ca 160 x 230 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

SKULPTUR, patinerad brons, R+R Art & Design Sweden, väska, "Kelly" efter Hermès, 2000-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK

SKRIVBORD MED UPPSATS, 1800-/1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK

LJUSPLÅT, mässing, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KÄPP, handtag av silver, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Hubert
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK

KARMSTOL, renässansstil, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

ARNE ANDERSON, olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK

HARRI MONNI (Finland, född 1965), olja på duk, signerad och daterad -98
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK

ROYAL COPENHAGEN, kaffekoppar med fat, 12 st, "Musselmalet", porslin, 1/1035
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK

MARC CHAGALL, efter, utställningsaffisch, Louisiana 1970
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK

BYRÅ, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

TE- OCH KAFFESERVIS, 17 del, porslin, Höganäs, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK

KAFFESKEDAR, 6 + 4 st, silver, bla SL Danmark, tot vikt ca 190 g
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK

SKEDAR, silver, modell franska liljan, bla 1800-tal, tot vikt ca 380 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK

FAT, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK

STOLAR, 6 st, teak, sannolikt 1950-/60-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

AGNETA BJÖRKLUND (född 1956), färglitografi, signerad och daterad 90
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SKEDAR, 3 st, bla silver stämplad Hervander 1820
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

TAKLAMPA, Kera-Lux, Mänttä, Finland, 1970-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK