SIDOBORD, 1 par, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLAR, 2 st, trä, allmoge, 1800-tal, med monogram
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, 28 del, porslin, "Ranka", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Pressed Glass Pendant Bowl"
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, flintgods, Ilse Claesson, Rörstrand, 1930-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, metall, Norrman Copenhagen, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FICKUR, 8 st, mestadels silver, tidigt 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, tot vikt ca 49 g
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld och vitguld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 4 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
KOPPARKASTRULLER, 7 del, Krögarhuset, 1900-/2000-tal
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOL, möjligen England, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR, sk spindelur, silver, Gugenmus à Varsowie, 1700-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering1 500 SEK
ALLMOGESKÅP, 1700/1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
MATSKED, silver, 1700-tal, vikt ca 35 g
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN 1 par, förgyllt silver med granater
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
KLOCKA, järn, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PRAKTFAT, 2 st, porslin, By Boch, Delfts, Holland, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PATRICIA URQUIOLA. "Tatou S2", taklampa, samtida, Flos, formgivningsår 2012
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
BØRGE MOGENSEN, soffa, Fredericia stolefabrik, modell 2208, etikettmärkt
Slutpris5 400 SEK
Värdering7 000 SEK
ADVENTSSTJÄRNOR, 1 par, Stina Sandwall, SMD design
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
HEE WELLING, 1 par stolar, "About a chair", HAY, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HYLLA, stringmodell, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
BOKBAND, 12 st, Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag Stockholm 1935
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KARAFF, bruntonat glas, 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, med skurna snäckskalskaméer, tot vikt ca 2,8 g
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, Kina, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SOCKLAR, 4 st, kalksten, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, teckning, otydligt signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JOHAN CARPNER, taklmapa, "Beam", Zero, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
SERVISPORSLIN, 37 del, porslin, ”Elegance”, Bing & Gröndahl
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tesi, 1956, tot vikt ca 740 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 11 st, flintgods, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
KOPPARSTICK, sannolikt 1700-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TIDNINGSSTÄLL, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ORDFÖRANDEKLUBBA, mässing, Vallonmässing 1986
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KLARINETT, Kohleri Popular, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, porslin och mässing, Gusums Bruk & Rörstrand, sannolikkt 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER, bijouteri, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VERNER PANTON, stol, "Panton Chair", classic / original i glasfiber, Vitra, samtida
Slutpris4 600 SEK
Värdering6 000 SEK
ARMBANDSUR, Certina, guld på stål, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK