SCHÄSLONG, EM Möbler, 2000-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, uranglas, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BOKBAND, 15 vol, Albert Engström, Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1942
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PÄLSKAPPA, dam, minkbit, sent 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, glas och mässing, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGEL, lackarbete, med utvikbara dörrar, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, "Johanna", stengods, Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
LEONARD WIEDH (1866-1938), olja på duk, signerad och daterad 1908
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
JASPER MORRISON, stol, "Hal", Vitra, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SPELBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, skål, porslin, "Paratiisi", Arabia
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, "Lohals", Ikea, ca 160 x 230 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
VAS, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Boréns 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
STOL, Blå Sation, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SALONGSMÖBEL, 5 del, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
FRUKTSERVIS, 7 del, keramik, Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FIGUR, glaserat gips, Kina, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HYVELBÄNK, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering500 SEK
BORDSPENDYL, brons, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
ORIENTMATTA, galleri, Bochara, old, ca 345 x 82 cm
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
GRAFISKA BLAD, 2 st, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt signerad och numrerad 95/235
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
SIMON GATE, vas, glas, Sandvik, 1930-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 1 par, renässansstil, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med diamanter och ametister, tot vikt ca 2 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
KLACKRING, 18k guld, vikt ca 4,2 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1900-tal, signerad W Borowiski
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, vitlackerad metall, by Rydéns, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HERRARMBANDSUR, stål, Certina DS, 1960-/70-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
GUSTEN WIDERBÄCK (1879-1970), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, "Ruster", Yngve Ekström, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
BARPALLAR, 4 st, Offecct, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, med syntetisk rubin, vikt ca 5,5 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, tot vikt ca 8,2 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
BYKGRYTA, koppar, 1800-tal, stativ av smide
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), carborundumetsning, signerad och numrerad 64/85
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅL, glas, Iittala, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
DAVID GECKELER, 3 st, barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
GOLVUR, rokokostil, 1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
RICHARD HOUSTON (England, 1721-1775), efter, 6 st, handkolorerade mezzotintetsningar
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
SKÅL, allmoge, 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
ASSIETTER, 6 st, lergods, Gabriel, 1930-/40-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
WILLIAM ARMOUR (England, 1903-1979), olja på duk, signerad
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK