JASPER MORRISON, bordslampa, "Glo-Ball Basic 2", Flos, Italien, samtida
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
SOFFBORD, ek, 1900-talets fösta hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, stämplade Rehnberg 1801 resp Adamsson 1841 , tot vikt ca 128 g
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, 2 st, metall och askfanér, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ERIC LÖFMAN, skål, silver, MGAB, Uppsala, 1977, vikt ca 117 gram
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
YTTERFODER, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BJÄLLRA, mässing, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering200 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 st, "Flower power", glas, Kosta Boda
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
GOLVUR, England, 1800-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
CAFÉBORD, gullackerad metall, "Bistro", Fermob, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGFOTOGENLAMPA, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
KANDELABER tenn, 1933
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt semiantik, ca 188 x 117 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
FIGURER, 2 st, bla gips, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL OCH VAS, keramik, bla Gefle, 1900-talets mtt
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
FIGUR, keramik, möjligen Bellini, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
BRODERAD TAVLA, sannolikt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER OCH 1 PAR LJUSSTAKAR, porslin, bla G&C, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SKEDAR, 8 st, silver, tot vikt ca 275 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering700 SEK
VITRINSKÅP, 1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 8 st snarlika, malm, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SIDENMÅLNING, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
KERSTIN BOHMAN, olja på duk, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
ÖRHÄNGEN OCH HÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 7 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
PLÅTLEKSAK, Schuco Examico 4001, Tyskland, 1930-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, med fem vita stenar, total vikt ca 4,7 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
ALLIANSRING, 18k vitguld, med 7 briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,8 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
BOJAN, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DAMARBETSBORD, rokokostil, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, mindre modell, ca 83 x 58 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 288 x 203 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ÖVERLAKAN, 6 st, 1900-talets första hälft, med vitbroderi
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, strindbergsmodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
ÖVERLAKAN, 5 st, linne, 1900-talets första hälft, med vit- och hålbroderi
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k vitguld, med diamanter och odlade pärlor, tot vikt ca 4,7 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
SERVETTER, 11 st, linnedamast, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPOR, 10 st , "Red Light HK", samtida
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
ARMBANDSUR, Plaza Geneve, stål, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JULTALLRIKAR, 6 st, mässing, Skultuna, bla 1981
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant 0.26 ct, tot vikt ca 1,9 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
LIZZIE VELANDER, 1 par, kandelabrar, IKEA, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TRÅG, 2 st, allmoge, sannolikt Dalarna, 1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
FISKFAT, porslin, Göteborg, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK