FIGURER, 3 st, keramik, 1900-/2000-tal, monogramsignerade RAF
Slutpris200 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Antina, 2000-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BROSCH OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, sannolikt förgyllt silver, med granater, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k vitguld, med mindre diamant, vikt ca 7,4 g
Slutpris5 400 SEK
Värdering6 000 SEK
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BALJA, koppar, BK Hollstein Katrineholm, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 14k guld, vikt ca 21,5 g
Slutpris12 500 SEK
Värdering12 000 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
LEKSAK, Steiff, nalle, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
TOMTAR, 3 st, bla keramik, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SILVERSMYCKEN, 8 del, silver, bla sterling, mestadels 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
SERVISPORSLIN, 31 del, keramik, "Old Höganäs", Höganäs, 1960-/70-tal
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
MICHELE DE LUCCHI GIANCARLO FASSINA, skrivbordslampa, "Tolomeo micro", Artemide, Italien, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LIEVORE ALRHERR MOLINA, loungestol, "Colina", för Arper, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ISAMU NOGUCHI, bordslampa, "Akari 1AY", för Vitra, 2000-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
HÄNGE, 18k guld, med vit sten, vikt ca 1,7 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
COLLIER, silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
PER HAMMARSTRÖM, skulptur, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, sannolikt Simon Gate, Sandvik
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ULLA PROCOPÉ, 7 del, servisporslin, "Valencia", Arabia, Finland
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, mässing, Scan Lamp, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ROLAND LINDBERG, 3 st, olja på duk, signerade
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 10 g
Slutpris7 800 SEK
Värdering8 000 SEK
VAS, cloisonné, orientalisk, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, porslin, Hertwig & Co, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
KAPSYLÖPPNARE, mässing, sannolikt Danmark, 1940-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OLLE ALBERIUS, skål, stengods, Rörstrand, monogramsignerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BRICKOR OCH KORGAR, 5 del, handarbete, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RINGAR, 2 st, 14k guld, med vita stenar, tot vikt ca 5,6 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
MATBORD, bok, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OLLE LINDGREN (1930-2018), olja på pannå, monogramsignerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FAT, tenn, större modell, inskription STG 1711
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 6 st, nyrenässans, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
FRACK, Turo, strlk 54
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGKONSOLER, 1 par, bronserat trä, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
NILS WIDE, SÖDERBYKARL (1888-1954), figur, skuret och bemålat trä, "Räv Pelle Rospigg", signerad, samt en osignerad
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
HILDING RÖSIÖ, olja på duk, signerad och daterad 65
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BOKHYLLA, 1960-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
CARL MÅNSSON (1892-1976), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 72 del, rostfritt stål, Edelstahl, 2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, rya, Taberg, 1960-/70-tal, ca 170 x 240 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
WHITEBOARDTAVLA, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BJÖRN NYBERG, ytterfoder, stengods, signerat och daterat -78
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
PETER ENGBERG (född 1962), färglitografi, signerad och numrerad 101/300
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
SKEPPSUR OCH BAROMETER, mässing, Schatz, sent 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
BRINGARE, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK