SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, kromad metall, Luxo, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
PIERRE FORSELL, 3 st ljusstakar, mässing, "Tulpan", Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Tissot och Seiko, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATBORD, teak, 1950/60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKAMPEL, mässing och glas, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar RGY Stockholm 1967 , vikt ca 17,4 g
Slutpris7 000 SEK
Värdering9 000 SEK
LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
KRUS, 1 par, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, Alton, tot vikt ca 2,3 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 200 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1963, vikt ca 13,5 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering7 500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Goebel
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR 18k guld, dam, Longines, tot vikt ca 36 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 800 SEK
MÄRKLIN, tågsats, DA 846/3
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SOFFA, Edsbyverken, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
MAGNUS STICKLER (verksam 1786-1812), 1 par sengustavianska ljusstakar, tenn, Helsingborg 1807
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 500 SEK
HANDDUKAR, 23 st, linnedamast, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, bordslampa, keramik, unik, Rörstrand
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, MGAB 1953, tot vikt ca 170 g
Slutpris750 SEK
Värdering700 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 delar, ''Gamla Sverige'', Åmells möbler, 1900-talets andra hälft
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 SEK
RING, silver, med gammalslipad och rosenslipade diamanter
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
HANDDUKAR, 26 st, mestadels linne, 1900-tal, broderat monogram
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, olika modeller, silver, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 641 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
DEKORATIONSSVÄRD, orientalisk, souvenir, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RING, 14k guld, med gammalslipad diamant, tot vikt ca 2 g
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
KIKARE, 3 st, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt Ghom, old, silkeinslag, ca 214 x 135 m
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 1,2 g
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, bronserad, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
CAFÈSTOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, swedish modern, 1940-/50-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1958, vikt ca 13,8 g
Slutpris5 600 SEK
Värdering7 500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, karmstol, "Aslak", för Artek, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SÅSSLEV, silver, år 1850, total vikt inkl trähandtag ca 106 g
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Marvin, Autodate, "triple date" 1900-talets mitt
Slutpris5 200 SEK
Värdering4 000 SEK
COLLIER OCH MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, turkoser och förgyllt silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SEKRETÄR, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
SALT OCH PEPPARSTRÖARE, silver, 1900-tal, vikt ca 36,5 g
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATSALSBORD, mahogny, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKPLAFOND, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, väggbonad, 2000-tal, ca 290 x 148 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
MÄRKLIN, 3 del, lok 23014, lok 3062, lok 884, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla broscher och armband, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
BALJA, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK