SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad, onumrerad
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
HÖGTALARE, 1 par, Play 5, Sonos, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
ANDRÉS MARTÍNEZ, väggur, borstad mässing och valnöt, "Micro daro clock", Nomon, formgiven 2022
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KARAFFER, 1 par, kristall, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Mirja", DUX, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ULF ÅLUND (född 1948), olja på duk, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGSKÅP, Montana, nutida
VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
LIS ZWICK (1942-2020), blandteknik, signerad och daterad 1980
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
LEKSAKSBILAR, 6 st, bla Tekno, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, vitmetall, Ståks Armatur, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DIOR, väska / clutch, 1900-talets slut
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
HANDSPEGEL / PUDERDOSA, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
VATTENKANNA, mässing, ES Sörensen, Köpenhamn, Danmark
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL PÅ FOT, nysilver och glas, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGSKÅP, Montana, nutida
VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
ERIC CEDERBERG (1897–1984), olja på duk, signerad och daterad 59
Slutpris8 400 SEK
Värdering4 000 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, brons med tigeröga, Kalevala Koru, Finland, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PETER DE WIT, ring, platina, Linköping 2013
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
SPEGELLAMPETT, rokokostil, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LE CREUSET, stekgryta, gjutjärn, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SYMASKIN, Husqvarna Automatic, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BESTICK, 13 del, silver, tot vikt ca 135 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
PIERRE FORSSELL, 1 par vägglampetter, mässing, "Pendel", Skultuna
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
GUNNAR RYDHOLM, olja på duk, signerad
Slutpris1 800 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVBORDSSTOL, borstad aluminium, Wilkhahn, 302-7, år 2019
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SLAGBORD, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
WALTER HICKMAN, 8 st whiskyglas, "Pippi", Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STÖVLAR. 1 par, Vagabond, stl 39
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ETAGEFAT, metall, 1900-/2000-tal
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
MATSKED, silver, G Graumann 1863, vikt ca 70 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 90 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 120 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld och diamanter
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
THOMAS HELLSTRÖM (1924-2006), figur, keramik, Nittsjö
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
CHRIS MARTIN, matbord, Massproductions, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
LASSE ÅBERG, 9 st champagneglas, "För muserande drycker", 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
TISSOT, armbandsur, gulddoublé, Seastar, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK