SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad, onumrerad
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

HÖGTALARE, 1 par, Play 5, Sonos, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

ANDRÉS MARTÍNEZ, väggur, borstad mässing och valnöt, "Micro daro clock", Nomon, formgiven 2022
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK

FIGURINER, 4 st, porslin, Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

KARAFFER, 1 par, kristall, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK

BRUNO MATHSSON, karmstol, "Mirja", DUX, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK

SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

ULF ÅLUND (född 1948), olja på duk, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK

SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK

VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

LIS ZWICK (1942-2020), blandteknik, signerad och daterad 1980
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK

LEKSAKSBILAR, 6 st, bla Tekno, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK

BORDSLAMPA, vitmetall, Ståks Armatur, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

DIOR, väska / clutch, 1900-talets slut
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK

HANDSPEGEL / PUDERDOSA, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

VATTENKANNA, mässing, ES Sörensen, Köpenhamn, Danmark
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

SKÅL PÅ FOT, nysilver och glas, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

ERIC CEDERBERG (1897–1984), olja på duk, signerad och daterad 59
Slutpris8 400 SEK
Värdering4 000 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, brons med tigeröga, Kalevala Koru, Finland, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

PETER DE WIT, ring, platina, Linköping 2013
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK

SPEGELLAMPETT, rokokostil, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

LE CREUSET, stekgryta, gjutjärn, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

SYMASKIN, Husqvarna Automatic, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

BESTICK, 13 del, silver, tot vikt ca 135 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK

PIERRE FORSSELL, 1 par vägglampetter, mässing, "Pendel", Skultuna
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK

GUNNAR RYDHOLM, olja på duk, signerad
Slutpris1 800 SEK
Värdering500 SEK

SKRIVBORDSSTOL, borstad aluminium, Wilkhahn, 302-7, år 2019
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

SLAGBORD, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

WALTER HICKMAN, 8 st whiskyglas, "Pippi", Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

STÖVLAR. 1 par, Vagabond, stl 39
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ETAGEFAT, metall, 1900-/2000-tal
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK

MATSKED, silver, G Graumann 1863, vikt ca 70 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK

ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 90 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 120 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld och diamanter
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK

THOMAS HELLSTRÖM (1924-2006), figur, keramik, Nittsjö
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

CHRIS MARTIN, matbord, Massproductions, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

LASSE ÅBERG, 9 st champagneglas, "För muserande drycker", 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK

TISSOT, armbandsur, gulddoublé, Seastar, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK