SERVISPORSLIN, 16 del, "Grön Anna", Rörstrand, 2000-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
TAKKRONA, malm, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VASER, 4 st, keramik, 1900-talets mitt, enligt uppgift prototyp för Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
CUTLER FOOTWAY (Australien, född 1953), 2 st, akryl på pannå, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PARAPLYSTÄLL, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, glas, "Block", Design House, Stockholm
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
GAM FRATESI, 4 st, stolar, "Beetle", GUBI
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
FIGURIN, porslin, Bing & Gröndahl, nr 2233
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, GAB Stockholm bla 1048, tot vikt ca 145 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
SERVISPORSLIN, 10 del, stengods, Höganäs, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets mitt
LJUSKRONA, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, 1940-tal
GOLVLAMPA, 1940-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
CUTLER FOOTWAY (Australien, född 1953), olja på pannå, signerad och daterad 2015
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL OCH TRÅG, trä, signerade och daterade EP 1986 samt 1991
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OLLE ALBERIUS, bordslampsfot, stengods, Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, silver, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SKÄNK, omkring år 1900
SKÄNK, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HANS J FRYDENDAL, 4 st stolar, ”Cleopatra”, för Boltinge Stolefabrik, Danmark, 1970-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
KAY BOJESEN, apa, teak och ek, Danmark, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering700 SEK
PETER BEHRENS, taklampa” Luzette”, Siemens-Schuckert, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
GUNNAR MYRSTRAND, skåp, Källemo, 1960-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
ERIC H OLSON (1907-1995), färglitografi, signerad och numrerad 98/100
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ANDERSSEN & VOLL, fåtölj med ottoman, "Brasilia", Menu
Slutpris9 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
RING, 18k guld, svenska stämplar UGG 1963, tot vikt ca 3,5 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, tenn, 1930-/40-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SYBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
 IONNA VAUTRIN, bordslampa, plast, "Binic", för Foscarini Italien
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, Gemi, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SAMI KALLIO, 4 st, stolar, ''In Between Sk1'', för &Tradition.
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SOFFBORD, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 31 del, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris1 800 SEK
Värdering700 SEK
TIMO SARPANEVA, 2 st, ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RING, 23k guld, svenska stämplar, vikt ca 5,2 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK
MICHELE DE LUCCHI GIANCARLO FASSINA, skrivbordslampa, "Tolomeo", Artemide, Italien, 2000-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, bla collier, halskedjor, bärnstenssmycken, 1900-/2000-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, tot vikt ca 19 g
Slutpris6 600 SEK
Värdering7 000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
TORD BJÖRKLUND, vilfåtölj, "Skye", IKEA, 1900-/2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
TEKANNOR, 5 st, lergods, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BLOMBÄNK, rotting och bambu, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
KLÄDSTÄLLNING, vitmetall, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSUR, Gustav Becker, 1930-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 1,6 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
CURT DAHLÉN, olja på pannå, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, glas, Vetri, Murano, Italien, 1970-/80-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKE, mässing, 1700-tal
LJUSSTAKE, mässing, 1700-tal
Slutpris300 SEK
Värdering700 SEK