SERVISPORSLIN, 16 del, "Grön Anna", Rörstrand, 2000-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK

TAKKRONA, malm, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

VASER, 4 st, keramik, 1900-talets mitt, enligt uppgift prototyp för Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

CUTLER FOOTWAY (Australien, född 1953), 2 st, akryl på pannå, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

PARAPLYSTÄLL, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPA, glas, "Block", Design House, Stockholm
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK

GAM FRATESI, 4 st, stolar, "Beetle", GUBI
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK

FIGURIN, porslin, Bing & Gröndahl, nr 2233
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, GAB Stockholm bla 1048, tot vikt ca 145 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK

SERVISPORSLIN, 10 del, stengods, Höganäs, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

LJUSKRONA, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

GOLVLAMPA, 1940-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

CUTLER FOOTWAY (Australien, född 1953), olja på pannå, signerad och daterad 2015
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 SEK

SKÅL OCH TRÅG, trä, signerade och daterade EP 1986 samt 1991
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

OLLE ALBERIUS, bordslampsfot, stengods, Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

COLLIER, silver, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

SKÄNK, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

STOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

HANS J FRYDENDAL, 4 st stolar, ”Cleopatra”, för Boltinge Stolefabrik, Danmark, 1970-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering4 000 SEK

KAY BOJESEN, apa, teak och ek, Danmark, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering700 SEK

PETER BEHRENS, taklampa” Luzette”, Siemens-Schuckert, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK

GUNNAR MYRSTRAND, skåp, Källemo, 1960-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK

ERIC H OLSON (1907-1995), färglitografi, signerad och numrerad 98/100
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

ANDERSSEN & VOLL, fåtölj med ottoman, "Brasilia", Menu
Slutpris9 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK

RING, 18k guld, svenska stämplar UGG 1963, tot vikt ca 3,5 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK

KANDELABRAR, 1 par, tenn, 1930-/40-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

SYBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

IONNA VAUTRIN, bordslampa, plast, "Binic", för Foscarini Italien
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

BORDSLAMPA, Gemi, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SAMI KALLIO, 4 st, stolar, ''In Between Sk1'', för &Tradition.
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK

SOFFBORD, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SERVISPORSLIN, 31 del, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris1 800 SEK
Värdering700 SEK

TIMO SARPANEVA, 2 st, ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

RING, 23k guld, svenska stämplar, vikt ca 5,2 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK

MICHELE DE LUCCHI GIANCARLO FASSINA, skrivbordslampa, "Tolomeo", Artemide, Italien, 2000-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK

SAMLING SILVERSMYCKEN, bla collier, halskedjor, bärnstenssmycken, 1900-/2000-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 SEK

DAMARMBANDSUR, 18k guld, tot vikt ca 19 g
Slutpris6 600 SEK
Värdering7 000 SEK

SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK

TORD BJÖRKLUND, vilfåtölj, "Skye", IKEA, 1900-/2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK

TEKANNOR, 5 st, lergods, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

BLOMBÄNK, rotting och bambu, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

KLÄDSTÄLLNING, vitmetall, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

BORDSUR, Gustav Becker, 1930-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BROSCH, 18k guld, vikt ca 1,6 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK

Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK

CURT DAHLÉN, olja på pannå, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

TAKLAMPA, glas, Vetri, Murano, Italien, 1970-/80-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK

LJUSSTAKE, mässing, 1700-tal
Slutpris300 SEK
Värdering700 SEK