TRÄDGÅRDSKRUKOR, 3 st, plast, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ANITA NYLUND, burk, porslin, "Kaffekvarnen" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, "Simrishamn", IKEA, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKRIVBORD, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVFIGUR, keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k vitguld, Certina, tot vikt ca 21,5 g
Slutpris13 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
TRÄDGÅRDSDEKORATION, metall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MARIT STIGSDOTTER, 5 st, stolar, "Allegro", Stolab, 2006
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 500 SEK
STIG LINDBERG, 10 st,  tallrikar, porslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.47 ct , svenska stämplar 1977, vikt ca 4,3 g
Slutpris6 400 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
 STIG LINDBERG, skålar med lock, porslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
STIG LINDBERG, 12 delar, servisporslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
STIG LINDBERG, 3 st., skålar, porslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
STIG LINDBERG, 2 st, skålar, "Berså", Gustavsberg
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
STIG LINDBERG, 15 delar, servisporslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
STIG LINDBERG, 8 st, skålar, porslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
STIG LINDBERG, 3 delar, servisporslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
STIG LINDBERG, skeppa, porslin, "Berså", Gustavsberg
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Skandiform, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESKEDAR, silver, inskription Elsa, GAB Stockholm bla 1920,  tot vikt ca 150 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
ERYKA TRZEWIK-DROST, 1 par ljusstakar, glas, "Karolinka", Polen, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, Frankrike, 1800-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
BYRÅ, teak, 1900-talets mitt
BYRÅ, teak, 1900-talets mitt
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
TAKKRONA, mässing, Metallslöjden Gusum, signerad och daterad 1983
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
COLLIER, sterlingsilver, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 91 x 430 cm
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,5 g
RING, 18k guld, vikt ca 3,5 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
MICHELE DE LUCCHI GIANCARLO FASSINA, skrivbordslampa, "Tolomeo micro", Artemide, Italien, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SVEN WEJSFELDT, vas, stengods, "Castrol", Gustavsberg, signerad och daterad med Gustavsbergs studiohand 1981
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DAN MARTIN (1910–1999), olja på duk, signerad och otydligt daterad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TELEFONBÄNK, 1960-tal
TELEFONBÄNK, 1960-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, med safir och diamanter, med vikt ca 2 g
Slutpris1 700 SEK
FICKUR, 3 st, silver, Omega, Ancre och Revue, omkring år 1900
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
SILVERSMYCKEN, bla Finland
SILVERSMYCKEN, bla Finland
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, kromad metall, 1930-/40-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KLÄDSTÄLLNING, vitmetall, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), färglitografi, signerad och numrerad 107/500
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
VÄVNAD, Kina, 1900-tal, handvävd, ca 96 x 154 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ELIAS SVEDBERG, soffbord, ur Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
KONJAKSKUPOR, 6 st, glas, Orrefors
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SAMI KALLIO, 4 st, stolar, ''In Between Sk1'', för &Tradition.
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
OLOF HAGRELIUS, 2 st matskedar, silver, Mariefred 1819, tot vikt ca 120 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER OCH HÄNGE, bärnsten, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
AFRIKANA, 5 st, figurer, trä, 1900-/ 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall, 1920-/30-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, Mema bla 1965, tot vikt ca 110 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
ERNST NILSSON (1892-1937), olja på duk, signerad
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK
MAPP, Ohne Mode, 20 fotografier för modellteckning, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK