ÅSA WESTLUND, 1 par skor, There goes the neighboorhood, strlk 37
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
EWALD DAHLSKOG, vas, fajans, Bo Fajans, 1940-tal, monogramsignerad
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
CREMEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, Rörstrand
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
KORGAR, 2 st, 1800-/1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
MATSALSSKÅP, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
ANNA EHRNER, 2 st champagneglas, "Epoque", Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MODELLBÅT, mahogny och teak, Riva, Aquarama, 1900-/2000-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 6 st, silver, Johan Malmstedt, 1800/1801, tot vikt ca 382 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
MARTIN ARTEDIUS (tenngjutare i Norrköping 1800-1808), ljusstake, tenn, sengustaviansk
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
BERTIL HERLOW-SVENSSON, litografi, signerad och daterad -83
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
MAGGIE WIBOM, figur, lergods, Gefle, 1900-talets andra hälft, monorgamsignerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18k guld, tot vikt ca 2 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 4 st, nyrokoko, 1800-talets slut
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, vikt ca 23,5 g
Slutpris11 500 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, med berlocker, vikt ca 17,6 g
Slutpris8 600 SEK
Värdering10 000 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad 81
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
GLASSERVIS, 49 del, kristall, Reijmyre, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
OIVA TOIKKA, 3 st, figurer, glas, Nuutajärvi, signerade
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅL, tenn, stämplar Holst, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
KAFFESERVIS, 18 del, stengods, "Tema", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
PISTOL, orientalisk, replika, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 6 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
CIGARETTETUI, silver, orientaliskt, sannolikt 1900-talets början, vikt ca 140 g
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
JOHANNA FORSBERG, taklampa "Heat", Northern, 2000-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 2,8 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBAND, silver, med tigeröga, Saarela Arvo 1964
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Karlskrona Lampfabrik, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, "Open minds", Kosta Boda, signerad
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
CHRIS MARTIN, 1 par barpallar, "Icha", Massproduction, samtida
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
BIRGER LINDBERG (1901-1991), gouache, daterad Vaxholm -42, signerad à tergo
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SALTKAR, 1 par snarlika, silver och glas, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
VAS SAMT YTTERFODER, 3 del, majolika, Frankrike, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets början
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 4 st ljusstakar, keramik, "Prunella", Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
CIGARETTMUNSTYCKEN, 3 st, silver och horn, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOL, "Florett nr 147", AB Bröderna Wigells Stolfabrik, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
JOSEF FRANK, ytterfoder, glas, "Hortus", Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Snurran", Gustavsberg Studio, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 SEK