SIDOBORD, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPA, mässing och snäckskal, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
VÄSKA, läder, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 98 del, nysilver, "Olga", GAB
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
FREDRIK MATTSON, taklampa, "Bloom", Zero, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
MARGARETA HENNIX, ytterfoder, 3 st, porslin, "Krokus", Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
 VÄGGUR, pendelur, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
TRASMATTOR, 3 st, 1900-talets andra hälft, ca 215 x 83, 270 x 83 samt 210 x 83 cm
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SMYCKEN, bla silver, bla 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, Omega, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
SPILLKUM, lergods, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BING & GRÖNDAHL, 6 st figuriner, porslin, Danmark
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
INGEGERD RÅMAN skål, Johansfors, signerad.
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ARTHUR PERCY, 5 del, keramik, "Röd Rubin", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FIGURER, 2 st, keramik, Gabriel, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, silver, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKE, glas, Magnor, Norge, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad -83
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KOPPARSTICK, kolorerat, Paris, 1800-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
PALL, allmoge, 1900-tal
PALL, allmoge, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HATTSTOCKAR, 3 st, trä, 1900-talets första hälft, strlk 55, 56 samt 57
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
HANNAH RYGGEN (Norge, 1894-1970), pastell, signerad och daterad Hannah Jönsson Vt 1919
Slutpris9 600 SEK
Värdering5 000 SEK
ANNA TÖRNQUIST (född 1957), akvarell, signerad och daterad -09
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Wallendorf, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLJUSSTAKE, bronserat trä, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering700 SEK
TAKLAMPA, patinerad mässing och glas, Garali Deco, 1900-/2000-tal
Slutpris5 400 SEK
Värdering2 000 SEK
ÅKE ELMER, 3 st coasters, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
RING, 18k guld och pärla, vikt ca 1,7 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
BROSCH/HÄNGE SAMT HÄNGE, brons, Kalevala Koru, Finland och Sigmund Espeland, Norge, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OLMA, herrarmbandsur, gulddoublé, Viscount, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PÄRLCOLLIER, 4 st, odlade pärlor, mestadels 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
GEORG MALMKVIST, bordslampa, kolmårdsmarmor, Kolmården, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
HERMAN TALVIK (Estland, 1906-1984), olja på duk, signerad
Slutpris6 200 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
JAMIE HAYON, golvlampa, plast "America", Metallarte
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
TV, Samsung, 50 tum, modell QE50Q60TAU
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
GUNNAR NYLUND, ask med lock, stengods, "Flambé", Rörstrand, unik
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, med opal, Stockholm, vikt ca 2,7 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
DUK SAMT SERVETTER, 7 del, linne, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, teak och glas, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
EWA JARENSKOG, figur, "Jägare med hund", lergods, Jie, Gantofta
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BIBLIOTEKSLAMPA, mässing och plast, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
GÖKUR, skuret trä, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK