SIDOBORD, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

VÄGGLAMPA, mässing och snäckskal, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK

TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

VÄSKA, läder, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 SEK

BESTICK, 98 del, nysilver, "Olga", GAB
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

FREDRIK MATTSON, taklampa, "Bloom", Zero, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

MARGARETA HENNIX, ytterfoder, 3 st, porslin, "Krokus", Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGUR, pendelur, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

TRASMATTOR, 3 st, 1900-talets andra hälft, ca 215 x 83, 270 x 83 samt 210 x 83 cm
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK

SMYCKEN, bla silver, bla 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK

FICKUR, Omega, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK

SPILLKUM, lergods, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

BING & GRÖNDAHL, 6 st figuriner, porslin, Danmark
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

INGEGERD RÅMAN skål, Johansfors, signerad.
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

ARTHUR PERCY, 5 del, keramik, "Röd Rubin", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

FIGURER, 2 st, keramik, Gabriel, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FICKUR, silver, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

LJUSSTAKE, glas, Magnor, Norge, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad -83
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK

SIDOBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

KOPPARSTICK, kolorerat, Paris, 1800-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK

PALL, allmoge, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

HATTSTOCKAR, 3 st, trä, 1900-talets första hälft, strlk 55, 56 samt 57
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK

HANNAH RYGGEN (Norge, 1894-1970), pastell, signerad och daterad Hannah Jönsson Vt 1919
Slutpris9 600 SEK
Värdering5 000 SEK

ANNA TÖRNQUIST (född 1957), akvarell, signerad och daterad -09
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

FIGURINER, 3 st, porslin, Wallendorf, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK

GOLVLJUSSTAKE, bronserat trä, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering700 SEK

TAKLAMPA, patinerad mässing och glas, Garali Deco, 1900-/2000-tal
Slutpris5 400 SEK
Värdering2 000 SEK

ÅKE ELMER, 3 st coasters, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK

RING, 18k guld och pärla, vikt ca 1,7 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK

BROSCH/HÄNGE SAMT HÄNGE, brons, Kalevala Koru, Finland och Sigmund Espeland, Norge, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

OLMA, herrarmbandsur, gulddoublé, Viscount, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

PÄRLCOLLIER, 4 st, odlade pärlor, mestadels 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK

GEORG MALMKVIST, bordslampa, kolmårdsmarmor, Kolmården, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

HERMAN TALVIK (Estland, 1906-1984), olja på duk, signerad
Slutpris6 200 SEK
Värdering3 000 SEK

TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

JAMIE HAYON, golvlampa, plast "America", Metallarte
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK

TV, Samsung, 50 tum, modell QE50Q60TAU
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

GUNNAR NYLUND, ask med lock, stengods, "Flambé", Rörstrand, unik
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK

RING, 18k guld, med opal, Stockholm, vikt ca 2,7 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK

DUK SAMT SERVETTER, 7 del, linne, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

TAKLAMPA, teak och glas, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK

EWA JARENSKOG, figur, "Jägare med hund", lergods, Jie, Gantofta
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BIBLIOTEKSLAMPA, mässing och plast, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

GÖKUR, skuret trä, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK