KÖKSHANDUKAR, 36 st, linne,1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vik ca 1,3 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK

IDA HILDEBRAND, fåtölj, "Pipe", Friends & Founders, 2000-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK

Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK

ANDERS DRAGSTED, skål, silver och glas, Danmark, 1918, vikt utan insats ca 250 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 SEK

GRYTA, emaljerat gjutjärn, Kockums, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

MARIANNE RICHTER (1916-2010), 2 st skulpturer, keramik, monogramsignerade
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

TISSOT, herrarmbandsur, stål, Seastar, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SPEGEL, förgylld och bronserad, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,7 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK

SERVISPORSLIN, 12 del, porslin, "Blå Blomst", Royal Copgenhagen
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

GERDA STRÖMBERG, 1 par ljusstakar, glas, "P50", Strömbergshyttan
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ORIENTMATTOR, 2 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

TUPPLJUSSTAKE, smide, Käck & Hedbys Leksand
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK

SOFFBORD, 2 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

GUSTAF JANSON, 1 par ljusstakar, sterlingsilver, CG Hallberg, 1959, tot vikt ca 436 g
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

SERVETTER, 25 st, linne, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

STARKVINSGLAS, 8 st, Theresienthal, Tyskland. 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

SERVISDELAR, 24 del, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

STOL, Lindome, sengustaviansk, sent 1700-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

VINGLAS, 12 st, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

VITRINSKÅP, 1930-/40-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK

RING, 18k vitguld, med safir och briljanter, tot vikt ca 2,1 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK

LARS THORÉN, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FLASKSKEPP, 4 st, 1990-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ORIENTMATTA, galleri, old, ca 430 x 112 cm
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK

RING, sterlingsilver, inköpt på Ateljé 15 Norrköping
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

COLLIER, BROSCH OCH 2 PAR ÖRHÄNGEN, silver, med markasiter, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK

SERVETTER, 33 st, linne, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK

FISKEKONT OCH LÄDERVÄSKA, björk, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

MILAN VOBRUBA, 5 st vaser, glas, signerade och daterade bla 1980
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, 50 del matservis, porslin, "Christineholm", Fyrklövern, år 2000
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK

ORIENTMATTA, old, ca 125 x 250 cm
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

YTTERFODER, 1 par, porslin, "Empire", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö bruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

CAFÉSTOLAR, 1 par, smide, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

SPEGEL, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

SERVISGLAS, 32 st. Reijmyre, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

KARL LAINE, hänge med kedja, silver, "Spiderweb", Finland 1976, tot vikt ca 9 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

VASER, 3 st, porslin, sannolikt Japan, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

LEKSAKER, 2 del, ångmaskin och leksakslok "old Smoky" Wilesco, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 SEK

RESERVOARPENNA, Parker, stift i 18k guld, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

TÅRTSPADE OCH SKED, silver, bla GAB Stockholm 1966, tot vikt ca 85 g
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK

JOHANNES ANDERSEN, soffbord, teak, Trensum, 1960-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

SKÅLAR, 5 st, Orrefors varav 4 st Sven Palmqvist "Fuga"
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

MARGARETA HENNIX, ytterfoder, 1 par, porslin, "Krokus", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ALBERT ENGSTRÖM SAMT AXEL ERIK KARLFELDT, 10 + 5 vol, halvfranska band, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

KANNA, SKÅL SAMT FAT, silver, 1900-tal, tot. vikt ca 200 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK