LISA LARSON, figur, stengods, "Lotta" ur serien "Larsons ungar", Gustavsberg
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN OCH RING, silver, bla Saarela Arvo, Enköping 1955
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 1 par, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 524
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
HATT, Starr Western Store, El Paso Texas, 1900-talets mitt, med originalask
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
FAT OCH SKÅLFAT, 4 st, porslin, Meissen, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, 1940-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SOCKERSKÅL MED LOCK, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 605
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LONGINES, fickur, 14k guld, dam, tot vikt ca 30 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 290 x 210 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 SEK
KARAFFER, 1 par, glas, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, 14k / 18k guld, Lorus, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 16,6 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 SEK
TEATERKIKARE, mässing och pärlemo, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
VASER, 2 st, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 9,7 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
JAN WICKELGREN, taklampa, "Sonatra", Fagerhults
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
MILAN VOBRUBA, 5 del, glas, vaser/skålar, Gusum, 1900-talets andra hälft, signerade
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LORNJETT, silver, med onyx och markasiter, art déco, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ASTRI BERGMAN TAUBE (1898-1980), färglitografi, signerad och numrerad 169/210
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, 14/18k guld, Arsenal, tot vikt ca 20,8 g
Slutpris6 400 SEK
Värdering8 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,1 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
ERIK OLSON (1901-1986), färglitografi, signerat och daterat 1953
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PRAKTVAS, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
RAIJA UOSIKKINEN, 3 tekoppar med fat, porslin, "Sinilintu", Arabia, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOL, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1023
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, Stockholm 1962, vikt ca 19 g
Slutpris10 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
BORDSSKÄRMAR, 1 par, lackarbete, orientaliska, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VINKANNA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall, art dèco, 1920-/30-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Magnific, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 36,8 g
Slutpris13 500 SEK
Värdering10 000 SEK
STIG LINDBERG, 28 del, kaffeservis, porslin, "Adam", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Hugo Kejerfors
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SOPPSLEV, silver, EJB 1861, vikt inkl trähandtag ca 112 g
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BO BESKOW, (1906-1989), blandteknik, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 2,8 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
PAUL HOFF, skulptur, stengods, "Stor knipa", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, gulmetall, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, Vallonmässing, 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 6,3 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 1 par tekoppar med fat, porslin, "Je t'aime/Golden Sun", Bing & Gröndahl
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.35 ct enligt gravyr
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SMYCKEN, 18k guld, tot vikt ca 11,2 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
SERVISPORSLIN, 4 del, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
KNIV, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Lilla Skansen", Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK