STOLAR, 4 st, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SPELBORD, nyrokoko, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 140 x 92 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGVITRINSKÅP, rokokostil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMRING, 18k guld, vikt ca 14,3 g
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 SEK
KEYBOARD, "PSR-290", Yamaha
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, lackerad plåt, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 6 st, metall, "Luxembourg", Fermob, 2000-tal
Slutpris5 800 SEK
Värdering7 000 SEK
SKEDEVIDRÄKT, dam, 1989, strlk ca 44
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BUSNEL, kofta, ull, sannolikt sent 90-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 12 del, kaffeservis, porslin, "Je t'aime/Golden Sun", Bing & Gröndahl
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
OLLE ALBERIUS, 12 del, glas, "Erik", Orrefors
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k vitguld, med fem diamanter, Stockholm 1981, tot vikt ca 2 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Eva", 1900-talets slut
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SNUSFLASKOR, 5 st, bla glas och porslin, orientaliska, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
ASSIETTER, 9 st, benporslin, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ISHINK, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JOSEF FRANK, 4 bordstabletter samt 6 coasters, "Tulpaner", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KARAFFER, 2 st, kristall, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SCHATULL MED KARAFFER, kristall, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BESTICK, 12 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 450 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅL OCH VASER, 6 del, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
DAMARMBANDSUR, 3 st, bla 18k guld, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, Esto, Stockholm 1963, vikt ca 48,6 g
Slutpris28 000 SEK
Värdering25 000 - 30 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROTTINGSÄNGAR, 2 st, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 8 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
NYCKELSKÅP, gjutgods och trä, Husqvarna, 1800-/1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, 8 st, vitvinglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
YTTERFODER, betong, större modell, sent 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
KALLE ANKA & CO, 7 st serietidningar, 1950 samt 1951
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
DAMARMBANDSUR, Omega, 18k guld, 1900-talets mitt, total vikt ca 21,1 g
Slutpris9 000 SEK
Värdering8 000 SEK
ÖLSEJDLAR, 6 st, glas, "Oxygene", Johansfors, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK
VÄLLINGKLOCKA, mässing, BJ Mattson Mora, 1800-/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GÖSTA MÅNSSON (1924-2009), olja på duk, signerad
Slutpris5 800 SEK
Värdering2 000 SEK
GÖSTA WERNER (1909-1989), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING SILVERBESTICK, 13 st, silver, 1900-tal, total vikt ca 283 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
WÄSTBERG, taklampa, "W171 alma", samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
BERTIL VALLIEN, 8 st, starkvinglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
HÄNGE, 18k vitguld, med briljantslipad diamant, tot vikt ca 0,6 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
STRINGHYLLA, tre hyllplan av teak, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
KANNA, majolika, Sarreguemines, Frankrike, 1800-/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, tekanna, stengods, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, venetiansk länk, vikt ca 7 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, Tissot, 18k guld, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 20,3 g
Slutpris8 200 SEK
Värdering8 000 SEK