MATSALSBORD, engelsk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

BING & GRÖNDAHL, 17 del teservis, porslin, "Musselmalet", Danmark
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK

DRÄKTSMYCKE, till folkdräkt, silver, CG Hallbergs Guldsmeds Ab, 1985
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK

LAKAN, 8 st, linne, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK

BING & GRÖNDAHL, 24 del matservis, porslin, "Musselmalet", Danmark
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK

MADELEINE PYK (född 1934), färglitografi, signerad och numrerad 4/250
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK

SMYCKEN, 7 st, olika material bla silver, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BING & GRÖNDAHL, 3 del servisporslin, "Musselmalet", Danmark
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK

JULSERVIS, 40 del, porslin, "Svenska Jultraditioner", Axel Eliasson, Schumann, Fyrklövern
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK

KNAPPDRAGSPEL, Cesira Sassaroli, Castelfidardo Italien, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

COCKTAILGLAS, 6 st, Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

GUNNAR NYLUND, 3 st, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

ORIENTMATTA, old, ca 200 x 305 cm
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK

GUNNAR NYLUND, 4 st, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK

SERVERINGVAGN, bambu och rotting, 1900-alets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK

DUKAR, 6 st, bla linnedamast, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

BING & GRÖNDAHL, 12 st djupa tallrikar, porslin, "Musselmalet", Danmark
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK

LIKÖRSERVIS, 8 del, pressglas, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

DAVID ANDERSEN, sked, sterlingsilver, Norge, vikt ca 20 g
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KOPPARSTICK, efter Antonio Corregio, 1700-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

TANDPETARE, 18k guld, sannolikt 1800-tal, vikt ca 3,4 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK

SKÅP, nyrenässans, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

HERMAN TALVIK (Estland, 1906-1984), olja på duk, signerad
Slutpris7 800 SEK
Värdering2 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar 1957, tot vikt ca 375 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 800 SEK

ÖVERLAKAN, 2 st OCH ÖRNGOTT, 3 st, linne, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SLAGBORD, allmoge, furu, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK

LAKAN, 8 st, linne, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, kromad metall, 1930-/40-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

WALTER GUSTAFSSON, mortel med stöt, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FICKUR, sk mormorsur, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BURBERRY, jacka, quilitad, strl XL, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

LÄSBORD, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

SKULPTUR, lergods, Goldscheider, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

RING, 14k guld, med rubiner, vikt ca 2,3 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK

SIGNE PERSSON-MELIN, 11 st, skålar, glas, "Flagg", Boda.
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

COLLIER OCH ARMBAND, silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, papperskorg, "Vågspel"
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

KNAPPDRAGSPEL, Excellent, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

PLÄDAR, 2 st, bl a Berger of Norway
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK

TAKLAMPA, metall, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

INGEGERD RÅMAN skål, Johansfors, signerad.
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

TOTÊME, handväska, "T-lock"
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, sent 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

KANDELABRAR, 2 st, smide, bla Käck & Hedbys, Leksand, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

EERO SAARINEN, karmstol, "Executive chair", Knoll, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK