LJUSSTAKAR, 1 par, porslin, Meissen, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
TERRIN, porslin, Meissen, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, Meissen, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SERVISPORSLIN, 6 del, porslin, Meissen, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Meissen, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
KAFFEKANNA OCH SOCKERSKÅL, porslin, Meissen, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 8,5 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 500 SEK
GUNNAR NYLUND, 2 st vaser, stengods, "Domino", Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
CHRIS MARTIN, "Icha", barpallar, 1 par, Massproduction, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
PRESSGLAS, 27 del, mestadels turbinglas, bl a Reijmyre glasbruk
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, metall, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
DALAHÄSTAR, 5 st, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, förgylld och bronserad, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
CRÈMEKOPPAR OCH SKÅL, 4 del, porslin, Herend, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
PERSONVÅG, "Fix", Stathmos, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, rya, 1900-talets mitt, ca 195 x 142 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
SKÅLFAT, 2 st, majolika, bla Wade England, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MONICA LORENTZON (född 1940), oljemålning, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSSPEGEL, mässing, sent 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SKRIN, 1 par, silver, Stockholm 1961, tot vikt ca 680 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, kandelaber, metall, 1900-talets andra hälft, osignerad
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MINIATYRER, 2 st, keramik, Rörstrand, monogramsignerade SN, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
CHRISTIAN THOMSEN, figurin, Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL, keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLFAT, 10 st, pressglas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGRELIEF, keramik, Helmut Schäffenacker, Tyskland, 1960-/70-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
FICKUR SAMT SPINDELUR, silver, 3 st, bla Invar, 1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, Michael Sodeau, "Oyster", Offecct, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
DRAGSPEL, "Castello", Hagström, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SAMLING PORSLIN, 5 del, Herend, Ungern, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
FICKUR, silver, Omega, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, Kelim, galleri, modern design, ca 395 x 83 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
SIDOBORD, 1900-talets början
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
MARC CHAGALL, efter, färglitografisk affisch, "L´Écuyère au cheval rouge", 1957, ej signerad
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SVEN PALMQVIST, 3 st skålar, glas, "Colora", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
FISKERULLAR, 2 st, Record och Victory, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HERTHA BENGTSSON, 15 del, teservis, "Blå Eld", Rörstrand
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
STIG LINDBERG, 2 st, kaffekoppar med fat, porslin, "Boro", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
OLLE ALBERIUS, 3 st ytterfoder, glas, "Flora", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BRICKBORD, HAY, "Tray Table", samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
KAFFE- OCH MOCKASKEDAR, 6+6 st, silver, tot vikt 145 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
ÄNDRADE ÖPPETTIDER: 10/5 STÄNGT