ANSGAR ALMQVIST (1889-1973), skulptur, terrakotta, signerad och daterad
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
MAJ NORÉN (1926-2006), olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
TAKKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
VITVINSREMMARE, 11 st, gröntonat glas, Theresienthal Tyskland, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGSKÅP, marin stil, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PIERRE FORSELL, vägglampett, mässing, "Pendel " Skultuna
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KLÄDHÄNGARE, 3 st, "Afteroom coat hanger", Menu, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
HELEN KRANTZ, vas och skål, glas, Orrefors, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-/1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
RESERVOARPENNA, Sheaffers, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 5 st, "The Dots large", Muuto
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
CHRISTINA PREASTGAARD, vas, porslin, "Pampas vilda hästar", Rosa Ljung, monogramsignerad CP, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 7 st, Johanson design, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SPEGEL, funkis, 1930/40-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK
SKJORTKNAPPAR OCH MANSCHETTKNAPPAR, metall, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
DAMSKRIVBORD, sent 1800-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
VAS/VINGLAS, silver, JE Skreij, Falun 1926, vikt ca 106 g
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
MATTA, Kelim, ca 344 x 253 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering9 000 SEK
HEE WELLING, AAC53, "About a stool", HAY, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SERVISGLAS, 35 del, "Blåklocka", Duka, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad GN AUX
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
PELARBORD, rokokostil, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering700 SEK
SALTKAR MED SKEDAR, 1 par, silver, JA Stockholm 1907, tot vikt ca 68 g
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
FIGUR, stengods, Ego, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, Swedish Grace, 1930-tal
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
YTTERFODER, 1 par, keramik, Bitossi, Italien, 1960-/70-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BARSTOLAR, 6 st, Johanson Design, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
MATSKEDAR, 5 st, silver, olika silversmeder omkring år 1800, bla Blomqvist, Medevi 1829, tot vikt ca 325 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK
FISKFAT, porslin, Gustavsberg, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLAR, 2 st, kristall, Orrefors
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ANYA SEBTON, barpallar, 3 st, Lammhults, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Suvi" Arabia, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, JEB Linköping 1973, vikt 105 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
BENGT SPARRING, olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK
TERRIN, tenn, GAB, 1934
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, kristall, Boda Åfors, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MARGARETA HENNIX, vas, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
MATSKEDAR, 9 st, silver, MGAB 1925, tot vikt ca 590 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 500 SEK
SHANE SCHNECK, klädhängare, "Coat Rack", HAY
Slutpris450 SEK
Värdering1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
MATTA, Kelim, ca 400 x 324 cm
Slutpris650 SEK
Värdering9 000 SEK
TORBORG LINDBORG (1908-1980), skulpturer, 3 st, trä, monogramsignerade TL
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK