KLÄDHÄNGARE, "Afteroom coat hanger", Menu, samtida
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
VAS, glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
KAFFESKEDAR, 11 st, silver, tot vikt ca 210 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
TÅRTSPADE OCH SOCKERTÅNG, silver, svenska stämplar 1914/1920, tot vikt ca 89 g
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
STOL, Swopper Classic, ergonomisk arbetsstol, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 4 st, "The Dots large", Muuto
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BARGLOB, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Melins Anderstorp, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, Melins Anderstorp, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
GAVLAR TILL TRÄDGÅRDSBÄNK, 1 par, vitmålad aluminium, Melins Anderstorp, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSFÅTÖLJER, 1 par, Melins Anderstorp, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
FIGUR, bemålat trä, Dalarna, 1920-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GOLVURNA, porslin, Kina, Kanton, 1800-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 SEK
URNA, porslin, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HALSKEDJOR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 9,9 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK
BURKAR MED LOCK, 2 st, porslin, Arabia, Finland, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
SERVETTER, 26 st snarlika, linnedamast, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SKULPTUR, gips, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, ett par, rokokostil, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering2 500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 6,3 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
HEE WELLING, AAC53, "About a stool", HAY, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL, kristall, "Dukatskålen/Tsarens skål", Kosta, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
KITTEL PÅ STATIV, koppar och smide, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, 1 par, 2000-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
ANTTI KOTILAINEN, barstolar, 4 st, "Sola", Martela, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
SERVETTER, 12 st, linnedamast, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, fajans, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SOFIE REFER, taklampor, 1 par, "Bulo SR-1", &Tradition
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BOKHYLLA, empirestil, 1900-talets början
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, S Pettersson 1861, tot vikt ca 155 g
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, ca 298 x 202 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering9 000 SEK
BENGT ORUP, likörglas, 5 st, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
FÅRSKINN, svart ull, till fåtöljen "Jetson" av Bruno Mathsson, Skandilock Design, samtida
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 1 080 g
Slutpris6 800 SEK
Värdering5 000 SEK
LISEN HIRSCH, olja på duk, signerad och daterad 1917
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
COLLIER, sannolikt silver, med paste, 1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
CERTINA, armbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 500 SEK
ANDREAS ENGESVIK, vaser, 1 par, "Silent vase", Muuto
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1960-/70-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK