GLÖGGSERVIS, 9 del, glas, Boda Nova, sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
NATTKARAFF, glas, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, "Silur", Gustavsberg
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
PIEDESTAL, bambu och rotting, 1940-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, svenska stämplar 1894, med blå syntetisk sten, tot vikt ca 4,6 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 6 st, glas, sk fattigmanssilver, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
EMALJSKYLT, "Svecia", 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 101/1
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK
TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets senare hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, teak, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SPARBÖSSA, keramik, äpple, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
JURGEN VON KONOW (1915-1959), olja på duk, signerad och daterad 1954
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
FONTÄNBORD, sannolikt 1960-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
VAS, silver, MGAB 1969, vikt ca 81 g
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ÄGGKOPPAR, 4 st, marmor, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS, keramik, Tilgmans, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Kina, old, ca 246 x 157 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
WILHELM KÅGE, kryddhylla, trä och porslin, "Blå Pyro", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL PÅ FOT, kolmårdsmarmor, signerad och daterad WG 1974
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
MINIATYRVASER, 11 st, trä, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
LODUR, omkring år 1900
LODUR, omkring år 1900
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
ORIENTMATTA, Sarouk, ca 100 x 70 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, Alpina Standard, stål, manuell, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
BORDS-/VÄGGLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TRASMATTA, enligt uppgift Marimekko, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, 1 par, gustavianska, 1700-/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KRYDDSERVIS, 13 del, porslin, Hacekfors, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
LYKTOR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
MATGRUPP, 5 del, teak, 1950-/60-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
KARAFF MED GLAS, 6 st, glas, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, glas, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ÖRHÄNGEN, 3 par, 18k guld, odlade pärlor och snäckskalskaméer, svenska sämplar, tot vikt ca 6,8 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TESERVIS, flintgods, "Skåne"/"Vindsäter", Rörstrand, omkring år 1900
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 1 par, sengustavianska, 1800-talets fösta hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SERVERINGSFAT, porslin, "lökmönster", Meissen, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
VIN-, WHISKY- OCH SNAPSGLAS, 24 st, glas, Duka, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVSTÄLL, tenn, Svedboms Guldsmeds AB, Vetlanda, 1934-36
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DALAHÄSTAR OCH SPARGRIS, 8 st, bemålat trä, Dalarna, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK