KJELL ROSÈN (1909-1982), olja på duk, signerad och daterad -47
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
LAKAN OCH ÖRNGOTT, linne, med hålsöm och brodyr, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Johanson Design, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ÖRNGOTT, 5 st, linne, med riklig hålsöm och vitbrodyr, bl a ca 69 x 75 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 5 st, bla malakit och emaljarbete, 1900-tales andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, Norge, tot vikt ca 99 g
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, koppar och glas, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
JARDINIÈRE, porslin och mässing, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
DUKAR, linnedamast, 145 x 270 samt 130 x 200 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
KJELL ENGMAN, karaff, glas, "Safari", Artist Collection, Kosta Boda, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
DUKAR, 10 st, mestadels hellinne, bla Helmi Vuorelma Finland, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1800-talets andra hälft, större modell
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
KRAVATTNÅL, 18k guld, vikt ca 1 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
RING OCH HÄNGEN, 3 del, 18k guld, ringens vikt 6 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
SERVIS, 3 del, silver, GEWE 1970, tot vikt ca 540 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
KAFFEKANNA, silver, GEWE 1970, vikt ca 816 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 140 x 92 cm
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Lammhults, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-/1900-tal
BÄNK, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
VASER, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, sk saturnuslampa, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
STIG LINDBERG, smörask, "Berså", Gustavsberg, porslin, 1960-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, empirestil, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
GÖRAN WÄRFF, fat, glas, Kosta
GÖRAN WÄRFF, fat, glas, Kosta
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JERZY PRZYBYL (Polen, född 1943), olja på duk, signerad och daterad 70
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
KG NILSSON (född 1942), färglitografi, signerad och numrerad 242/360
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, 2 st, new englandstil, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, med odlad pärla, svart sten och vita stenar, tot vikt ca 8,4 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
KRUS, lergods, 1800-tal
KRUS, lergods, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
ÖVERLAKAN OCH ÖRNGOTT, 10 del, linne, med hålsöm och brodyr, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLAR, 8 st, emalj, Arne Erker, Kockums Jernverks AB, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, vitlackerat, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GALGHÅLLARE MED GALGAR, Ycki, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PENSELVAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
LOUNGEMÖBEL, 4 delar, Mio, 2023
Slutpris5 200 SEK
Värdering2 000 SEK
VATTENKANNA, koppar och mässing, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LARS EJE LARSSON (född 1954), akvarell, signerad
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
ÖVERLAKAN OCH ÖRNGOTT, ca 18 del, med vitbroderi och hålbrodyr, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
BESTICK, 19 del, silver, "Musslan", Finland, år 1872/75, tot vikt ca 287 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
SAMLING TÄNDSTICKOR, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, 1930-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
 VAS, gjutjärn, art déco, Ebeverken, Huskvarna, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
BALJA, koppar, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FAT SAMT VASER, 3 del, keramik, Laholm, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK