SIDOBORD, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
HENNING HOUGAARD (1922-1995), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
FAT, silver, sannolikt Mexiko, 1900-talets andra hälft, vikt ca 300 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 300 x 202 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, "Olga", GAB Stockholm bl a 1953, total vikt ca 183 g
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
GJUTJÄRNSURNOR PÅ POSTAMENT, 1 par, klassisk reliefdekor
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 500 SEK
TAKKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
ASKFAT, silver, GAB 1972, tot vikt ca 111 g
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BARNFÅTÖLJ "Skopan", Ole Gjerløv-Knudsen och Torben Lind, Danmark, formgivna för IKEA 1974.
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "30 Degree" av Johan van Hengel för HAY
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SERVERINGSVAGN, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
UTSTÄLLNINGSAFFISCH, 1958, Mourlot Paris
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
FIGURINER, 12 st, biskviporslin, bla omkring år 1900
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
DÖRRMATTA/FOTSKRAPA, gjutjärn, genombruten dekor
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SLEV OCH SÅSSLEV, silver, Cohr, tot vikt 150 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
GREPSKÅL, majolika, Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
MATGAFFLAR, 12 st, silver, Cohr, tot vikt ca 595 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
JULSERVIS, 28 del, porslin, Fyrklövern, 1900-talets slut
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
BARPALLAR, 1 par, modern formgivning
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, 1930-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TABURETT, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SPELBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
HILDA LINDGREN (1833-1917), olja på duk, signerad och otydligt daterad
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
KNUT JOAN (1867-1946), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ROLF MELLSTRÖM (1896-1953), olja på pannå, signerad och daterad 1951
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SKRIN, ARMBAND OCH KLOCKA, silver, sannolikt Mexiko, vikt ca 358 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
SOPPSLEV, NÅLFAT OCH DOSA, silver, tot vikt inkl soppslev ca 255 g
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
RIDDARHJÄLMAR, 1 par, replikor, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, sannolikt 1800-tal, bronserad
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
GOLVFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅL, silver, 1900-tal, vikt 171 g
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BORD, ek, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK
ORIENTMATTA, Ghom, ca 117 x 203 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
ORIENTMATTA, old, galleri, ca 310 x 80 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
TE- OCH KAFFESERVIS, 4 del, silver, England, tot vikt ca 1272 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
SILVERBESTICK, olika modeller, tot vikt ca 292 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
MOCKASKEDAR, tot vikt ca 156 g
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
ETUIER, 4 st, silver, England, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 510 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
BÄGARE, 7 st, silver, tot vikt ca 269 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK