SKRIVBORD, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SERVISPORSLIN, 28 del, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, textil, omkring 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering200 SEK
HÄNGE, 18k guld, svenska stämplar GD & C 1920, vikt ca 2,3 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
DOCKSKÅP, sannolikt 1900-talets andra hälft, med inredning
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
FÅTÖLJ, rotting och bambu, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ALVAR AALTO, fåtölj, "Tank chair", modell 400, Artek, Finland, 2000-tal
Slutpris19 000 SEK
Värdering25 000 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BRINGARE, rött glas, Pukeberg, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1940-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
HÄNGEN, 6 st, 18 resp 14k guld, tot vikt ca 8,3 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
KEYBOARD, "PSR-290", Yamaha
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SERVISPORSLIN, 41 del, "Peking", Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, 5 del, matgrupp, teak, Bodafors, 1950-/60-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
LIKÖRGLAS, 12 st, kristall, Christineholm, sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
OTTO BACHMANN (1915-1996), olja på pannå, signerad och otydligt daterad
Slutpris4 000 SEK
Värdering6 000 SEK
ROLF MELLSTRÖM (1896-1953), blandteknik,, signerad och daterad 1918
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1par, Yves Saint Laurent, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFFAR, 1 par, Johanson design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, creoler, vikt ca 4,1 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
HENRY FREDRIKSSON (född 1936), olja på duk, signerad och daterad 89
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
SIDEBOARD, teak, 1950-/60-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMLING KURIOSA, sorgesmycken, stämpar och reservoarpennor, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BOKHYLLOR, 1 par, ek, 1950-/60-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMAPA, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 9,5 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
UTOMHUSLYKTA, lackerad metall, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
KÅSA, snidat trä, 1800-/1900-tal, osignerad
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld och odlade pärlor
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
THOMAS BENTZEN, sidobord, "DLM", HAY, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK
HENRY FREDRIKSSON (född 1936), olja på duk, signerad och daterad 87
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, champagneglas, glas, Kosta Boda
Slutpris450 SEK
Värdering200 SEK
SKÅLFAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
FOLKE RICKLUND (1900-1986), litografi, signerad och daterad -65
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KANNA OCH SKÅL, fajans, bla 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ARNE JACOBSEN, golvlampa, "AJ Golv", Louis Poulsen, 2000-tal
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 SEK
HARALD WIBERG (1908-1986), 2 st, blyertsteckningar, signerade och daterade
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RINGAR, 4 st, 18k guld, med diamanter, tot vikt ca 8,4 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1948, vikt ca 12 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 SEK
ANNA CASTELLI FERRIERI, "Componibili 2", 4966, Kartell, samtida
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
STÅBORD, grålackerat, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK