BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

SKÅL, allmoge, daterad 1793
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK

KAMEROR, 2 st, Ikoflex Zeiss Ikon samt Atlantic Royal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

FÅTÖLJER, 1 par, rotting, 1900-talets mitt
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK

GOLVLAMPOR, 1 par, Falkenbergs Belysning, 1960-/70-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK

DAMARMBANDSUR, 6 st, bla Citizen, Storm, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL, sterlingsilver, Gustaf Janson, CG Hallberg 1958, tot vikt ca 129 g
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

PAUL KEDELV, vas, grönt glas, "Birger", Reijmyre Glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK

BENGT ORUP, 6 st glas, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 SEK

TAKLAMPA, mässing och kristall, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

SKRIVSTOL, Arper, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

SKRIVSTOL, Arper, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

SKRIVSTOL, Arper, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

TAKLAMPA, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK

SKRIVSTOL, Arper, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

VÄGGUR, kromad metall, 1930-/40-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

SKÄNK, gustaviansk, 1700-/1800-tal
Slutpris5 800 SEK
Värdering8 000 SEK

SKRIN, 3 st, orientaliska, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK

SIDOBORD, 4 st, teak, 1950-/60-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK

HALLBYRÅ, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

JULDEKORATION, trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK

SIDOBORD, 1 par, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK

ALVAR AALTO, bänk, Artek, 1900-talets hälft
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK

BERGBOMS, 1 par golvlampor, "G-019", 1950-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK

ARBETSSTOL, Offecct, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

HERRARMBANDSUR, Omega Constellation, chronometer, electronic 300 Hz
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK

SNURRFÅTÖLJ, Lammhults, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, alabaster, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

JONAS BOHLIN, pelarbord, "Triptyk", Källemo
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK

BROSCH OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, organisk form, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK

ARNE JACOBSEN, stolar, 6 st, "Sjuan", för Fritz Hansen, teak
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 000 SEK

ASSIETTER, 12 st, keramik, Gefle, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK

SOFFBORD, vitlackerad metall, Stripe design Ronan och Erwan Bourroullec, Magis, Italien, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

SNURRFÅTÖLJ, Offecct, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

PETER J LASSEN, 1 par sängbord, "Dream", Montana, samtida
Slutpris4 000 SEK
Värdering6 000 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Syd", ur serien All världens Barn, Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

SKRIVSTOL, Kinnarps, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

MATTA, Sydamerikansk, 1970-tal, ca 200 x 287 cm
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 1900-talets mitt, lås 18k guld
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK

Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

KARAFFER, 1 par, glas, 1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK

SNEDKLAFFSEKRETÄR, 1700-talets andra hälft
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 500 SEK

Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

SKÅL PÅ FOT, kolmårdsmarmor, Walter Gustafsson, Kolmården 1976
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK