MÄRKLIN, 8 st, vagnar med jultema, H0, med originalförpackningar
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 6 st, sk östgötastolar, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
MÄRKLIN, 37755 Dm3, H0, malmtågslok, Statens Järnvägar
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM (1906-1994), vas, Orrefors, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
CAFÉSTOLAR, 6 st, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
SOPPSLEVAR, 2 st, silver, Sverige, år 1800/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SPELBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TALLRIK, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
WHISKYGLAS MED KARAFF OCH ISHINK, 13 del, kristall, "City", Vicke Lindstrand, Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, blyinfattat glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING SILVER, 36-delar, bl a Cecons, GAB, CGH, olika årgångar, 1900-tal, total vikt ca 446 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
VASER, 2 st, lergods, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ERIC MERTHEN, fåtölj, "Cadett", 1900-talets mitt
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
JOHANNES RAVN (1922-1991), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, porslin, Goebel, Bambi ur Walt Disney, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FIGURER, 9 st, gjutgods, "Classic gnomes", 1900-/2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK
MÄRKLIN, 4 st, godsvagnar
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, MGAB, 1900-tal , tot vikt ca 165 g
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
TABURETT, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅLAR PÅ FOT, 2 st, glas, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TURE ANDER (1881-1959), oljemålning, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
TRÄDGÅRDSSKULPTUR, stenmassa, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
MOCCAKOPPAR MED FAT, 9 st, Swedish grace, Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, 1920-/30-tal, sannolikt Böhlmarks
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅL, lergods, 1800-tal, otydlig stämpel
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, med fasettslipad ametist, vikt ca 14 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 500 SEK
SKÅP, ek, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
CLUBFÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
MÄRKLIN, elektrolok, E 40 675
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 132 x 63 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 21-delar, silver, olika årgångar, GAB, 1900-tal, total vikt ca 393 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
ELSA STACKELBERG, hammock, Fri Form, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKLAMPA, sk skomakarlampa, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 830, 1900-tal, total vikt ca 134
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
CARL BRANDT (1871-1930), oljemålning, signerad och daterad 1900
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGHYLLOR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SÄNGBORD, rokokostil, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
CARL MALMSTEN, "Jättepaddan", fåtölj, AB O H Sjögren, Tranås
Slutpris2 000 SEK
Värdering6 000 SEK
GEORGE EDWARDS (1694-1773), 3 st, handkolorerade gravyrer, bla signerad och daterad 1748
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
BORD, empirestil, 1800-/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKLAMPA, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK