TAKKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, Bismarcklänk, vikt ca 7,2 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, GD & C 1937, vikt ca 14 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering7 000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt 51 g
Slutpris24 000 SEK
Värdering28 000 SEK
SKOHYLLOR, 2 st, "Bill Shoe Shelf", formgiven av Louise Hedeström för Maze, samtida
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 5 st, Offecct, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGVITRINSKÅP, barockstil, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
DALAHÄSTAR, 8 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
DAMARMBANDSUR, 14k guld, sannolikt Ryssland, total vikt ca 15,3 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
MARGIT LJUNG (1918-1988), färglitografi, signerad och numrerad 148/150
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
LOCKSKÅL, alabaster, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
COUPEGLAS, 10 st, glas, Johansfors, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 18/1900-tal, signerad och daterad G.V. -91
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, old, galleri, ca 310 x 73 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
LIZZIE OLSSON ARLE (1926-2006), olja på duk, signerad à tergo
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, 4 st, 1900-talets mitt, bla Novus och Certina
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 8 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 500 SEK
ERIK PERSSON (1879-1973), olja på pannå, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
STÅBORD, underrede av vitmålad aluminium, Byarums Bruk, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KRUKA, koppar, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR LARSON (född 1925), färglitografi, signerad och numrerad 30/360
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 18k guld, GD & C 1964, vikt ca 40,5 g
Slutpris16 500 SEK
Värdering21 000 SEK
COLLIER, ÖRHÄNGEN, ARMBAND OCH BROSCH, bla med granater, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
SERVERINGSBESTICK, 4 del, silver, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 145 g
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RESERVOARER, 2 st, koppar, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
DAMARMBANDSUR, Wadesa, 18k guld, 1900-talets mitt, total vikt ca 14,5 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering6 000 SEK
ARMBAND OCH BROSCHER, 4 del, bla silver, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 3,7 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
ORIENTMATTA, old, galleri, ca 200 x 99 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
DALAHÄSTAR, 4 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
MONICA MULDER, 1 par, taklampor, "Bloom", Pholc, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, furu, "Dymling", för Swedese, 1970-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
GUNNAR BOLIN, klädstång, svartlackerat stål, "Nostalgi", Essem Design, nutida
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, Luxus, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
HINKAR, med lock, 3 st, snarlika, koppar, 18/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKÄNK, allmoge, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
STIG LINDBERG, 28 del, kaffeservis, "Festong", porslin, Gustavsberg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
STIG LINDBERG, 8 del servisporslin, "Festong", porslin, Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
STIG LINDBERG, 16 del servisporslin, "Festong", porslin, Gustavsberg
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG, 10 st djupa tallrikar, "Festong", porslin, Gustavsberg
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, 11 st mattallrikar, "Festong", porslin, Gustavsberg
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BOKHYLLA, 1940-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK