LISA LARSON, vas, stengods, Gustavsberg, signerad och daterad -56
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
BORDSLAMPA, keramik, Frankrike, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGUR, sk pendelur, rokokostil, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SERVISGLAS, "Ideal", Bohemia, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld och vitguld, svenska stämplar 1976, vikt ca 6,7 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
BORDSLAMPA, plast, "Take", Ferrucio Laviani för Kartell
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARSTICK, 1 par, sent 1700-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BÖCKER, 7 st, bla Gustavsberg, om Lisa Larson mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
KÖKSHANDDUKAR, 12 st, linne, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ARMRINGAR, 3 st, silver, bla med hamrad dekor, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KNIV, horn, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, EWÅ, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KAFFEMUGGAR, 8 st, porslin, "Retro Edition", Stig Lindberg, KF/Coop
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 1,7 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKPLAFOND, mässing och glas, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 27 del mockaservis, "Musselmalet", porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SVEPASK, allmoge, 1800-tal
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
JOSEF FRANK, kudde, linne, "Poisons", Firma Svenskt Tenn
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
THURE MALMBERG (1894-1968), olja på duk, signerad och daterad 1934
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
FÄLTFLASKOR, 3 st, grönt glas, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KÖKSHANDDUKAR, 6+6 st, linne, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
PIEDELSTAL, trä, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
ARTER & CITTON, 1 par barstolar, "PIU", SCAB Design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, bronserad, 1800-talets slut
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, räv, ur serien "Skansen", Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING GRAFISKA BLAD, ca 30 st, mestadels 1800-tal, bla litografier efter Honoré Daumier
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ARNOLD HAGSTRÖM (född 1958), färglitografi, signerad och daterad -95
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÖRVARINGSLÅDOR, 9 st, röd plast, "Minibox", Pikku Laatikko, Palaset, Treston, Finland
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BESTICK, 6 del, porslin, mussemålad dekor, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, glas, sannolikt Reijmyre
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
GRUVLYKTA, mässing, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
FICKUR, dam, 14k guld, tot vikt ca 33 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
KANDELABRAR, 2 st, trä, "Nordic light", Jonas Grundell, Design House, Stockholm
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LITOGRAFISKA BLAD, 3 st, Frankrike, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 2 st, mässing och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKE, ängel, design Lisa Larson, Portugal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
FLASKA, glas, Finland, sannolikt Nanny Still
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, sköldpadda, Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k vitguld, med biljantslipade diamanter tot ca 0.28 ct, tot vikt ca 7,3 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
MÅNSKENSAMPEL, gröntonat glas, 1800-/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 66/360
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
DRINKGLAS, 6 st, glas, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
ESTRID ERICSON, bringare, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan