HERRBETJÄNT, Italien, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
MÄRKLIN, 3 st, lok, Tyskland, nr E6302, 89005 samt 3029
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SYSKONRING, 18k vitguld, med 2 briljantslipade diamanter tot ca 0,30 ct, vikt ca 3 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
FRANCO COSTA (1934-2015), färgserigrafi, signerad och numrerad 208/250
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KLAFFBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, Herstal, "Tentacle lamp", 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
MATSALSMÖBEL, 9 delar, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering4 000 SEK
FRITZ GRAHN (1910-1989), blyerts, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄLLINGKLOCKA, mässing, sannolikt 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SYBORD, 18/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ÄGGKOPPAR, 8 st, koppar, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SIGURD WALLIN, 3 vol, "Nordiska Museets möbler från svenska herremanshem"
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-/1900-tal, olja på duk, osignerad
Slutpris6 400 SEK
Värdering1 000 SEK
HATTHYLLA, funkis, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING LJUSSTAKAR, 6 st, mässing, Metall slöjden Gusum samt Vallon mässing
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, slät modell, vikt ca 6,5 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
ANDERS JACOB ROSENDAHL, fällbord, Arboga, 1700-/1800-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
VIKTER, 29 st, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
MINIATYRBYRÅ OCH PIGTITTARE, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Copenhagen, nr 1315, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 6,4 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BJÄLLERKRANSAR, samt 9 lösa bjällror, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
CAFÈSTOLAR, 1 par, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
ULRIKA HYDMAN-VALLIEN, skål, "Caramba", Kosta Boda
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
MORTEL, mässing, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HANDFAT OCH BULKRUKA, koppar, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Etch", samtida, mässing
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
PIGTITTARE, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, CT, Tyskland, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
KAKFORM, koppar, sannolikt 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, vas, stengods, "Thalia", Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, 2000-tal, trä och konstrotting
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, nysilver, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VAS, tenn, art déco, GAB Stockholm, 1933
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
OKÄND KONSTNÄR, brons, 1900-tal, osignerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, gröntonat glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SNAPSGLAS, 6 st, glas, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 23k guld, vikt inkl. band ca 15,2 g
Slutpris6 600 SEK
Värdering7 000 SEK
EVA SOLO, karaffer, 2 st, glas, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK