ANNA PETRUS (1886-1949), relief, gjutjärn, Näfveqvarns bruk, 1920-/30-tal
Slutpris9 400 SEK
Värdering7 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, karmstol, "Öresund", Karl Anderssons, Bra Bohag, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris7 400 SEK
Värdering7 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, vävnad, "Grodblad", 1926, signerad
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 SEK
SIMON GATE, 6 st vinglas, "Salut", glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
CECILIA GRÖNING (född 1954), skulptur, brons, signerad och daterad 2010
Slutpris1 400 SEK
Värdering3 000 SEK
EJE AHLGREN, bordslampa, mässing, "B-075", Bergboms, 1960-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
BARNBÖCKER, 7 st, av Elsa Beskow, bla Tant Bruns Födelsedag, Albert Bonniers Förlag 1972_21808a_8dbbb42382d9077_lg.jpeg
BARNBÖCKER, 7 st, av Elsa Beskow, bla Tant Bruns Födelsedag, Albert Bonniers Förlag 1972
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-/2000-tal_21641a_8dbbaa957567bb8_lg.jpeg
LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a chair", HAY, Danmark, samtida_21896a_lg.jpeg
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a chair", HAY, Danmark, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
GOLVLAMPA, Lyktan Bankeryd, 1900-/2000-tal_21606a_8dbbb6a5ef7ba8e_lg.jpeg
GOLVLAMPA, Lyktan Bankeryd, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
TERRIN MED LOCK OCH FAT, porslin, lökmönstret, Villeroy & Boch / England, 1900-tal_21719a_8dbbb40eb396456_lg.jpeg
TERRIN MED LOCK OCH FAT, porslin, lökmönstret, Villeroy & Boch / England, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PLÅTBURK, Göta delikata karameller, 1900-talets första hälft_21812a_8dbbb4055eda0cb_lg.jpeg
PLÅTBURK, Göta delikata karameller, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLJUSSTAKAR, 3 st, gjutjärn, 2000-tal_21618a_8dbba99ac029808_lg.jpeg
GOLVLJUSSTAKAR, 3 st, gjutjärn, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
FIGURER, 3 st, porslin, 1800-tal_21820a_8dbbb3fdec9f15a_lg.jpeg
FIGURER, 3 st, porslin, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PALL, furu, allmoge, Dalarna, 1800-tal_21730a_8dbba9a75064dae_lg.jpeg
PALL, furu, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, såsskål med lock, porslin, "Blå Blomster", 1900-talets andra hälft _21674a_8dbbaa97c00ef1e_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, såsskål med lock, porslin, "Blå Blomster", 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
PEDER DUKE (1938-2003), serigrafi, signerad och daterad -83, _21705a_8dbbb7027c64019_lg.jpeg
PEDER DUKE (1938-2003), serigrafi, signerad och daterad -83,
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft_21610a_8dbba20d59deab1_lg.jpeg
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, sannolikt 1970-tal_18460a_lg.jpeg
ERIK HÖGLUND, vas, glas, sannolikt 1970-tal
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
VAS, glas, möjligen Simon Gate, 1900-tal_21917a_lg.jpeg
VAS, glas, möjligen Simon Gate, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, DKNY, dam, 2000-tal_21629a_8dbbb6d98e9124e_lg.jpeg
ARMBANDSUR, DKNY, dam, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, Ewå, 1900-talets mitt_21675a_8dbbb6e409e97c0_lg.jpeg
BORDSLAMPA, Ewå, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 10 kaffekoppar med fat, "Je t'aime/Golden Sun", Bing & Gröndahl_21948a_lg.jpeg
SIGVARD BERNADOTTE, 10 kaffekoppar med fat, "Je t'aime/Golden Sun", Bing & Gröndahl
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 8 st, mässing, 1900-tal_21815a_8dbbb408c93d25d_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 8 st, mässing, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg_21843a_8dbbb41df60b8b6_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BYRÅ, 1700-/1800-tal_21619a_8dbba996990e697_lg.jpeg
BYRÅ, 1700-/1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
SIDOBORD, Sydeuropa, 1900-talets första hälft_21662a_8dbba9a0c682a07_lg.jpeg
SIDOBORD, Sydeuropa, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal_21640a_8dbba9a9ca78d01_lg.jpeg
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, furu, 1800-tal_21658a_8dbb9bc5a9ba9b3_lg.jpeg
HÖRNSKÅP, allmoge, furu, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
ERIC NORSELIUS, olja på duk, signerad och daterad_21914a_lg.jpeg
ERIC NORSELIUS, olja på duk, signerad och daterad
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 5 st, Bauhausstil, Italien, 1900-talets andra hälft_21597a_8dbb9bca2a82763_lg.jpeg
STOLAR, 5 st, Bauhausstil, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal_21910a_lg.jpeg
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, "Hekla" Jon Olafsson för Fog & Morup, Danmark_21887a_lg.jpeg
TAKLAMPA, "Hekla" Jon Olafsson för Fog & Morup, Danmark
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
PALL, furu, allmoge, Dalarna, 1800-tal_21731a_8dbba9a815f60ff_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft_21878a_lg.jpeg
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPSFOT, porslin, Royal Copenhagen, 1900-tal_21763a_8dbbb5e11123777_lg.jpeg
BORDSLAMPSFOT, porslin, Royal Copenhagen, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad Maija -69_21981a_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad Maija -69
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, Garmin och Newport, 2000-tal_21630a_8dbbb6d77d2bbd5_lg.jpeg
ARMBANDSUR, 2 st, Garmin och Newport, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPSFOT, opakglas och mässing, 1900-talets mitt_21765a_8dbbb6de08dbf86_lg.jpeg
BORDSLAMPSFOT, opakglas och mässing, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
VALENTINO, mobilfodral_21772a_8dbbaaab1a0834c_lg.jpeg
VALENTINO, mobilfodral
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, "Sköldpadda, stengods, Gustavsberg_21847a_8dbbb41eecf117e_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, "Sköldpadda, stengods, Gustavsberg
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
STIG LINDBERG, kaffekanna, stengods, "Terma", Gustavsberg_21686a_8dbbb408121263e_lg.jpeg
STIG LINDBERG, kaffekanna, stengods, "Terma", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, kromad metall och glas, 1920-/30-tal, saturnusmodell_21715a_8dbba9cd8b55090_lg.jpeg
TAKLAMPA, kromad metall och glas, 1920-/30-tal, saturnusmodell
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
FIGUR, lergods, Thomas Hellström, Nittsjö, 1900-talets andra hälft _21925a_lg.jpeg
FIGUR, lergods, Thomas Hellström, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1980_21682a_8dbbb40a92f320d_lg.jpeg
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1980
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
WILLIAM GISLANDER (1890-1937), olja på duk, signerad_21769a_8dbbb700e174e8e_lg.jpeg
WILLIAM GISLANDER (1890-1937), olja på duk, signerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering3 000 SEK