BJÖRN DAHLSTRÖM, stolar, 6 st, CBI, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
VAS, glas, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SOFFA, Bröderna Andersson, 2000-tal
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, grålackerad metall, Luxo, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LÅDA, trä, Persil, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TITTOT, skulptur, Kina, glas, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SIDEBOARD, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
EUROPAS MUSÉER, bokband, 2 st, I - II, Isaac Marcus Boktryckeri, Stockholm 1920
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
MATSALSSKÅP, ek, 1930-/40-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
KONRAD STARKE (Tyskland, 1870-1911), olja på duk, signerad
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
GOLVLAMPA, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 6 st, "Realto", Nordic Care, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, glas, "Kantarelli", Iittala, Finland
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
CHIFFONJÉ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering4 000 SEK
ALBERT SJÖSTRÖM (1883-1963), olja på pannå, signerad och daterad 1954
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, av kelimvävnader, ca 50 x 50 cm
Slutpris200 SEK
Värdering2 500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, svenska stämplar AMB 1927, tot vikt ca 115 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
TEATERKIKARE OCH PUDERDOSA, mässing och pärlemo, bla 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, galleri, ca 391 x 80 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering3 000 SEK
STEFAN TELEMAN (född 1936), blandteknik, signerad och daterad -03
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MATSKEDAR, 6 st snarlika, silver, 1700-/1800-tal, tot vikt ca 305 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, Kelimvävnader, ca 50 x 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering2 500 SEK
ROLF MELLSTRÖM (1896-1953), olja på pannå, signerad och daterad 1946
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
FIGUR, terrakotta, Goebel/Hummel, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 SEK
SOPPSLEV, silver, otydliga svenska stämplar BTB 1819, vikt ca 171 g
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
WILHELM KÅGE, vas, "Argenta", Gustavsberg, stengods
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
SVENSKA GODS OCH GÅRDAR, 5 vol, Östergötland
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
ANTONIO CITTERIO/TOAN NGUYEN, skrivbordslampa, "Kelvin T", FLOS, Italien
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SJÖSKUMSPIPA, 1900-tal, med etui
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KONTORSSTOL, Savo S3, samtida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
BURKAR OCH SKULPTUR, snidat trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, galleri, Kelim, ca 299 x 83 cm
Slutpris200 SEK
Värdering2 500 SEK
KRUS, 2 st, stengods, Gustavsberg samt Rörstrand, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, mässing, 1960-/70-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL PÅ FOT, keramik, Nittsjö, sent 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
ALVAR AALTO, 3 st vaser, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Nardi, Italien, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SVÄN GRANDIN (1906-1982), olja på pannå, signerad
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
STOL, Swopper Classic, ergonomisk arbetsstol, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, patinerad mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KLAFFBORD, 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
GUSTAV KORT (född 1929), olja på pannå, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK