OIVA TOIKKA, skulptur, glas, fågel, Nuutajärvi, signerad
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
MARI SIMMULSON, vas, keramik, Upsala-Ekeby, signerad MS
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, blått glas, sannolikt 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJ, kromad metall, 2000-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, Bodafors, 1950-/60-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
KORG, rotting, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
RESEIKONER, 4 st, mässing och porslin, möjligen Ryssland, mestadels 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
HÄNGSKÅP, 1700-talets andra hälft, med senare underrede
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGHÄNGT SKRIVBORD, Abstracta, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
INGE ERIKSSON (född 1945), olja på duk, siganerad och daterad 1991
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, stengods, Søholm, Danmark, 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
CAFÉBORD, trä och glas, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATBORD, "Mariedamm", Ikea, år 2022
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FAT, silver, 1900-tal, vikt ca 568 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
VASER, 3 st, porslin, "Empire", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
RESEIKON, mässing, sannolikt Ryssland, 1800-tal
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
SKRIVSTOL, windsormodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, glas, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
KAFFESERVIS, 17 del, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, rölakan, signerad GK, 1900-talets första hälft, ca 210 x 138 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK
MAX WALTER SVANBERG (1912–1994), färglitografi, signerad och numrerad 106/150
Slutpris200 SEK
Värdering700 SEK
OTTO BAUER, flaska, glas, Holmegaard, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR, silver, dam, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HERRBETJÄNT, trä, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 26,5 g
Slutpris13 000 SEK
Värdering18 000 SEK
BORDSLAMPA, metall och glas, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
RAGUSKED, silver, Christian Albert Bierager, Köpenhamn 1865, vikt ca 140 g
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
OIVA TOIKKA, figur, glas, "Sottornuggla", Iittala, signerad
Slutpris6 200 SEK
Värdering3 000 SEK
UPSALA EKEBY, fat, keramik, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, emaljarbete, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, porslin, Herend, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
CIGARETTETUI, silver, 1900-talets första hälft, stämplar 900, vikt ca 119 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER, 14k guld, vikt ca 10 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, 14k guld, vikt ca 1,8 g
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, silver, GAB, 1964, vikt ca 193 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
JOSEF FRANK, bricka, "Tulpaner", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
YNGVAR SANDSTRÖM, soffbord, AB Säffle Möbelfabrik, 1950-/60-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med safirer och diamanter, tot vikt ca 1,8 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, Eterna automatic samt Lassale quartz, bla 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING SILVER, 25 del, 1900-tal, tot vikt ca 500 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
RING, 18k guld, MAE, Stockholm 1951, vikt ca 4,4 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 7 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
BERTIL GATU (1913-1984), akvarell, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING MYNT, bla 5 kr, Sverige, mestadels 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering300 SEK