LIKÖRGLAS, 12 st, remmare, glas, Gullaskruf, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

SAMLING BESLAG, bla mässing och metall, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

SVEA, armbandsur, rostfritt stål
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

FÅTÖLJ, rokokostil, 1800-talets slut
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK

SUPSKED SAMT KAFFESKEDAR, 10 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 155 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK

GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

GUSTAV SUNDIN (1888-1964), olja på duk, signerad
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK

VÄGGBONAD, textil, monogramsignerad SH samt daterad 1907
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

HEE WEELING, 1 par, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK

ALFRED OLSSON, skulptur, konstmassa, monogramsignerad AO
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

SPELBORD, Wilgo, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

ELDGALLER, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

ORIENTMATTA, silkeinslag, ca 92 x 62 cm
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

JOSEF FRANK, gardinuppsättning, "Tulpan", bomull, Firma Svenskt Tenn
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK

VASER, 1 par, opalglas, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

LAGGKÄRL, större modell, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

BARSKÅP, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

MORTLAR MED STÖT, 2 st, kolmårdsmarmor, bla Georg Malmkvist, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK

ORIENTMATTA, signerad, ca 132 x 70 cm
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

BOKHYLLA, 1950-/60-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK

VINGLAS, 6 st, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK

PORSLINSTAVLOR, 3 st, tryck efter Carl Larsson, Goebel
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

MARCEL WANDERS, fåtölj, "V.I.P. Chair", Moooi, formgiven 2000
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad samt numrerad 143/180
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK

GOLVLAMPA, borstad mässing, Mio, samtida
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK

TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, snidat trä, 1900-tal, monogramsignerad HR
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

CITIZEN, armbandsur, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

YTTERFODER, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SIDOBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

MAT- OCH KAFFESERVIS, 80 del, porslin, "Sushito", Japan, sannolikt 1900-talets slut
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

FOLKDRÄKT, 5 del, dam, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK

VÄGGFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

SOLGLASÖGON, Calobar, 1900-taltets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

VINGLAS, 17 st, glas, "Kalisek", Bohemia, Tjeckoslovakien, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

LOCKSKÅL, Kina, stengods, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK