TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

HÄNGSKÅP, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK

SKRIVSKÅP, engelsk stil, 1900-talets slut
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

KÄPP, med silverkrycka, 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, 1990
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", soffbord, Fritz Hansen 1984, Danmark
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK

DUK, linne, Almedahls, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KUDDAR, 1 par, "Kastanj", linne, Jobs Handtryck, 2000-tal
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK

TAKLAMPA, glas, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

SIDOBORD, art déco, 1900-1920-/30-tal
Slutpris8 600 SEK
Värdering1 000 SEK

VASER, 2 st, stengods, Carl-Harry Stålhane och "Ritzi", Gunnar Nylund, Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

COLLIER, ARMBAND SAMT ÖRHÄNGEN, bärnsten, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KAPPA, fuskpäls, Ramosport, Frankrike, strl 38, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

LJUSSTAKAR, 2 par, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstol, "Flow", MDF, Italia
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK

BORDSLAMPA, mässing och glas, märkt 210 GBW, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

VAS, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Eklöv", Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SKOLPLANSCHER, 5 st, efter Nils Tirén, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SIGILL, patinerad brons, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FICKUR, 2 st, silver, bla. Omega, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK

INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

LOUISE ADELBORG, porslin, Stockholmsutställningen 1930, Rörstrand
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

ULLA PROCOPÉ, tekopp med fat, keramik, "Valencia", Arabia, 1960-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK

SIDOBORD, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK

MULBERRY, parkas, stl XS
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK

BARNGUNGSTOL, windsormodell, England, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

LISA LARSON, väggplakett, stengods, "Katt", ur serien Unik, Gustavsberg
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK

LJUSLYKTOR, 11 st, glas, Marimekko, Iittala, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

HEE WEELING, 5 st, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, nutida
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK

MARION BELIN (1933-2022), handkolorerad litografi, signerad och daterad -92
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

UNDERLÄGGSTALLRIKAR, 12 st, metall, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

ARMBANDSUR, Seiko, gulddoublé, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, TESI, Göteborg 1969
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK

ETUI TILL ARMBANDSUR, trä, Sjöö Sandström, Stockholm
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

PIERRE FORSELL, 1 par väglampetter, mässing, "Reflex", Skultuna
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK

ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK

MATSALSMÖBEL, 5 del, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK

SÄNGBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

BORDSLAMPSFOT, keramik, Italien, sent 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK

JORDGLOB, med belysning, JRO-Verlag, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK

SKÅL OCH SKÅLFAT, glas, Orrefors, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK