CHRISTINE SCHWARZER, soffbord, "Flower", Swedese, 2000-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK

JONAS BOHLIN, taklampa, mässing, "Star 6", Örsjö belysning
Slutpris5 400 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK

KÄNGOR, 1 par, Ecco, stl 40
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering700 SEK

SKRIVBORD, Carl Larssonstil, 1900-talets början
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

SKÅLAR SAMT FAT, 4 del, kristall, bla Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad B Lejennkärr -92, ca 139 x 198 cm
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK

LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK

PEDER HVIDT, stol, för Bodafors 1960
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 1940-/50-tal, tot vikt ca 115 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK

DANIEL FRANZÉN & MATTIAS SÅTHLBOM, soffbord, "Chamfer", för Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK

STÖVLAR, 1 par, Ecco, stl 40
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

OKÄND FORMGIVARE, 8 st stolar, 1900-talets andra hälft
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK

SIGURD BERNHOLM (1890-1969), olja på pannå, signerad och daterad 1958
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

BORDSLAMPA / VÄGGLAMPA, metall och plast, " Solo ", Lilux Stockholm
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

CHRIS MARTIN, 3 st barstolar, "Jig Mesh Stool", Massproductions, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

BRICKA, hamrad koppar, jugend, omkring år 1900
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

SPEGEL, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK

FICKUR, herr, stål, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 84 del, rostfritt stål, "Guldi", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 SEK

PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

FRANCISCO GOMEZ & PAOLO RIZZATTO, "Hope", Luceplan, nutida
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 000 SEK

SOFFBORD, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

AKTIEBREV, 5 st, Skandinaviska Banken Aktiebolag, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BESTICK, 36 del skedar, silver, GAB, Stockholm bla 1939, tot vikt ca 1 330 g
Slutpris18 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

SIGILL, vitmetall, jugend, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK

TIDNINGSKORG, rotting, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK

LARS GYNNING (1920-2003), gouache, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK

ARMBAND, silver, NSE, vikt ca 55 g
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK

MATSKEDAR, 7 st snarlika, silver, modell franska lilijan, olika silversmeder, mestadels 1800-talets första hälft, tot vikt ca 300 g
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK

SIDOBORD, 3 st, vitlackerad metall, nutida formgivning
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

BÄGARE, silver, 1900, vikt ca 60 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK

MUUTO, arbetsstol, "Fiber side chair", nutida
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 800 SEK

KAFFESKEDAR, 5 st, förgyllt silver, CG Hallberg, Stockholm 1933, tot. vikt ca 45 g
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK

ALVAR AALTO, bänk, "153A" Artek, nutida
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK

LARS GYNNING (1920-2003), färglitografi, signerad och numrerad 107/110
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 70 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

SYMASKIN, Husqvarna Zig-Zag, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan