TAKLAMPA, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK

SERVERINGSFAT, porslin, "lökmönster", Meissen, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

VIN-, WHISKY- OCH SNAPSGLAS, 24 st, glas, Duka, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

SKRIVSTÄLL, tenn, Svedboms Guldsmeds AB, Vetlanda, 1934-36
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

DALAHÄSTAR OCH SPARGRIS, 8 st, bemålat trä, Dalarna, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

SPEGEL, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK

SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

GOLVURNA, lergods, 1900-talets början
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på träpannå, 1800-tal, osignerad
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 SEK

YNGVE EKSTRÖM, 4 st, stolar, "Kontik", Troeds, Bra Bohag, 1960-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK

SVEN SKALD (1905-1975), pastell, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

ELIS BERGH, 73 del, glasservis,"Ekeberga bård", Kosta
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

T GAUGAIN, litografiskt tryck, G. Morland Pinx, London 1785
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

ANTTI KOTILAINEN, skrivstol, "Sola", Martela, 2000-tal
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK

ANNA-LISA THOMSON, vas, lergods, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

URNA, keramik, 1800-/1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering300 SEK

SAMLING ARMBANDSUR, 10 st, metall, bla Hitech, Eve Mon Crois, Exacta, Dimpax, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

TALLRIKAR, 3 st, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

RESEGRAMMOFON, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KORGSTOL, bambu och rotting, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

BOJAN, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, GV Rundström & Co, Norrköping, 1900-talets första hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK

ENSTENSRING, 18k guld, briljantslipad diamant ca 1.50 ct
Slutpris17 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, Näfveqvarns bruk, 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK

FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad och numrerad 3/50
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK

LAGGKÄRL, 3 st, bla dryckesstånka, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

SPELBORD, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK

PALL, sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

ALBERT ENGSTRÖM, 10 vol, "Gubbar", Albert Bonniers Förlag, 1944
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

FISKFAT, trä och metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BALJA, koppar 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SPEGEL, furu, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, Skedevi, Östergötland
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 SEK

PÄLSVÄST, minkbit, strl ca 40
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

JANE WÅHLSTEDT, skål, keramik, Jani, Laholm, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SVIT MED GRAFISKA BLAD, 5 st, bla Erik Höglund, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

HERTHA BENGTSON, tekanna, porslin, "Blå Eld", Rörstrand
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

KOFTA, ull, Giesswein, strl ca 40
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK

MÄRKLIN, lok med 7 vagnar samt hus och transformator, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK

ANNA-LISA THOMSON, vas, keramik, "Paprika", Upsala Ekeby
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK

BLOMBORD, smide, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

ESPRESSOMASKIN, Dalla Corte, DC EVO 2
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK

YTTERFODER, 2 st, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

YTTERFODER, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK