Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

PAUL K JÖRGENSEN, olja på pannå, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK

SKRIVBORD, omkring år 1900
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Blomsterflicka", Gustavsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK

MAJA FJAESTAD (1873-1961), träsnitt, signerad
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

KJELL ENGMAN, pokalglas, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris6 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

BESTICK, 12 st, "Pampas", rostfritt stål, Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

SVEN GUNNARSSON, 2 st figurer, skuret och målat trä, signerade
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK

SKÅL, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 95 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK

STIG LINDBERG, 24 del, servisporslin, "Leksand", Rörstrand
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK

SERVERINGSFAT/TÅRTFAT, porslin, "Isabella Silver", Royal Worcester, England, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

STUMPASTAKE, gjutjärn, Duoform, Scandia Present
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

HERRBETJÄNT, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

ORIENTMATTA, Bochara, ca 313 x 252 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 SEK

GUNNEL SAHLIN, 4 st, skulpturer, glas, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris150 SEK
Värdering400 SEK

IDA HILDEBRAND, fåtölj, "Pipe", Friends & Founders, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK

ARDY STRÜWER (1939-2023), färglitografi, signerad och daterad 1995
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK

KJELL ENGMAN, skål, glas, Kosta Boda, Artist Collection, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

FIGURER, 10 st, glas, bla Johansfors och Kosta Boda
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Victoria", ur serien "Sekelskifte", Gustavsberg
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK

C.A.M.LINDMAN, 2 vol bokband, "Bilder ur nordens flora I-II", Wahlström & Widstrand Stockholm, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK

MÄRKLIN, ånglok, DA 800, 23 014, med tender, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

BYRÅ, furu, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

ROYAL COPENHAGEN, 16 del servisporslin, "Blå Blomst", Danmark
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK

FAT, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

EFVA ATTLING, sterlingsilver, armband "Carpe Diem"
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

SPEGEL, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

JETTE FRÖLICH, 13 del julservis, "Holiday collection", Bing & Gröndahl, Danmark
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 500 SEK

HANS EDBLAD, bokstöd, 1 par, målad metall, Fafner, Singö
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, 4 st tekoppar med fat, "Golden sun", Bing & Gröndahl, Danmark
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, 24 del kaffeservis, "Golden sun", Bing & Gröndahl, Danmark
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK

Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK

TESERVIS, 9 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 SEK

TALLRIKSHYLLA, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK

SERVISPORSLIN, 15 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 SEK

SERVISPORSLIN, 16 del, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK

GOLVLAMPA, Aneta, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

TERRIN OCH KAROTT, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK

UPPLÄGGNINGSFAT, 2 st, SAMT SKÅL, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK

ASSIETTER, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK

MATTALLRIKAR, 16 (10+6) st, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-/2000-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas "Caramba", Kosta Boda, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK

ANATOMISK MODELL, plast, 1900-andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK