URNA, lergods, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TRÅG, allmoge, daterat 1832
TRÅG, allmoge, daterat 1832
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, Husqvarna, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, med tre vita stenar, tot vikt ca 2,8 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ANNE NILSSON, ljusstake, glas, "Celeste", Orrefors
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
HANNU IKONEN, ring, brons, "Lava", Valo Koru, Finland
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, trä och metall, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MARI SIMMULSON, skålfat samt vas, stengods, Upsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LOCKURNA, keramik, Höganäs, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KRUKOR OCH KAFFEKANNA, 3 del, koppar och mässing, bla Skultuna, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
CITIZEN, armbandsur, 2 st, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGBONAD, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PRINSESSORNAS KOKBOK, Stockholm Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1935
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGKROK, metall, 1900-talets början
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
WILHELM VON WRIGHT, "Skandinaviens fiskar", andra upplagan, med 53 kolorerade kromlitografier
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
FICKUR, Omega, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
KAPPA, ull, Lesslie's, Göteborg, strl ca 38
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
 LIEVORE ALTHERR MOLINA, 3 st, stolar, "Catifa", Arper, Italien
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NYSILVERBRICKA MED BORD, nysilver och trä, bla tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering700 SEK
SPEGELBRICKA, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MATSALSMÖBEL, 9 del, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris4 200 SEK
Värdering6 000 SEK
SKÅL PÅ FOT OCH SKRIN, pressglas, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
JOSEF EKBERG, lockurna, porslin, Gustavsberg, art deco, 1920-/30-tal, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
BRICKBORD, orientalisk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
GÖRAN WÄRFF, ljuslykta, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
PETER FREUDENTHAL (född 1938), färglitografi, signerat och daterad -79
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LAGGKÄRL, 3 st, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARHINK, 1800-tal
KOPPARHINK, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FLASKSTÄLL, med flaskor, allmoge, omkring år 1900
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
SÖMNADSTILLBEHÖR, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
UGNSLUCKA, gjutjärn, Näfveqvarn, No 2, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SVEPASK, matsäcksskrin, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING YXOR, 7 st, 1900-tal
SAMLING YXOR, 7 st, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING YXOR, 5 st, 1900-tal
SAMLING YXOR, 5 st, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SKÅP, allmoge, 1700-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
LOKOR, 1 par, allmoge, 1700-/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KITTEL, koppar, 1800-tal
KITTEL, koppar, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LAGGKÄRL, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
VIKTER, järn och mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
PALL, allmoge, 1800-/1900-tal
PALL, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
POLHEMSLÅS,  järn, antikt
POLHEMSLÅS, järn, antikt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TALJOR, 2 st, 1800-tal
TALJOR, 2 st, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
UGNSLUCKA, gjutjärn, Ankarsrum, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK