SOFFBORD, Englessons, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
BOK, Lappland, "Det stora svenska framtidslandet", 1908
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, "Ormbunke", Byarums bruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMLING SILVERBESTICK, 11 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 187 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
ARVID JOHANSSON (1862-1923) olja på duk, signerad
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KOPPAR, 1 par, cloisonné, Japan, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
KONJAKSKUPOR, 11 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, 8 st, bla brons, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
AXEL LIND (1907-2011), olja på duk, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FAT, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 100 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSPENDYL, marmor, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 7,2 g
Slutpris5 400 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
FIGURIN, parian, 1900-tal
FIGURIN, parian, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 000 SEK
GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Slutpris15 000 SEK
Värdering4 000 SEK
HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK