IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK

BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 000 SEK

GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Slutpris15 000 SEK
Värdering4 000 SEK

HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK

FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK

SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK

GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK

GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

KÄPP, med silverkrycka, 1900-talets första hälft
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK

FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK

SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

LÄNKDELAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK

Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK

BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK

RING, 18k guld, med rosa sten, tot vikt ca 1,4 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK

ARMBANDSUR, Citizen Automatic, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ARMBAND, 18k guld, bismarck, med 6 berlocker, tot vikt ca 9,2 g
Slutpris7 600 SEK
Värdering7 000 SEK

KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK

HERRARMBANDSUR, 18k guld, Omega, Automatic, 1900-talets andra hälft
Slutpris10 500 SEK
Värdering4 000 SEK

GLÖGGSERVIS, 9 del, glas, Boda Nova, sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK

NATTKARAFF, glas, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

VINGLAS, 6 st, glas, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

STIG LINDBERG, fat, stengods, "Silur", Gustavsberg
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK

PIEDESTAL, bambu och rotting, 1940-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK

RING, 18k guld, svenska stämplar 1894, med blå syntetisk sten, tot vikt ca 4,6 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK

LJUSSTAKAR, 6 st, glas, sk fattigmanssilver, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

EMALJSKYLT, "Svecia", 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 101/1
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK

TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets senare hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK