PALL, sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

ALBERT ENGSTRÖM, 10 vol, "Gubbar", Albert Bonniers Förlag, 1944
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

FISKFAT, trä och metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BALJA, koppar 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SPEGEL, furu, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, Skedevi, Östergötland
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 SEK

PÄLSVÄST, minkbit, strl ca 40
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

JANE WÅHLSTEDT, skål, keramik, Jani, Laholm, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SVIT MED GRAFISKA BLAD, 5 st, bla Erik Höglund, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

HERTHA BENGTSON, tekanna, porslin, "Blå Eld", Rörstrand
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

KOFTA, ull, Giesswein, strl ca 40
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK

MÄRKLIN, lok med 7 vagnar samt hus och transformator, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK

ANNA-LISA THOMSON, vas, keramik, "Paprika", Upsala Ekeby
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK

BLOMBORD, smide, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

ESPRESSOMASKIN, Dalla Corte, DC EVO 2
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK

YTTERFODER, 2 st, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

YTTERFODER, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK

NÖTFAT, porslin, Gustavsberg, omkring år 1900
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

FAT TILL YTTERFODER, 4 st, majolika, Gustavsberg, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK

YTTERFODER, majolika, Österrike, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

YTTERFODER, majolika, omkring år 1900
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK

FAT, 5 st, majolika, omkring år 1900
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK

NILS FOUGSTEDT, 1 par kandelabrar, tenn, 1930
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

HELLA JONGERIUS, golvvas, porslin, "Asia", PS Jonsberg, IKEA
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK

RADIO, Arena, type FF-T1900H/2, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

TISSOT, seastar, armbandsur, gulddoublé, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

YTTERFODER, orientaliskt, metall, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

VÄGGLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

URNA, lergods, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

TRÅG, allmoge, daterat 1832
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, Husqvarna, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK

RING, 18k guld, med tre vita stenar, tot vikt ca 2,8 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

ANNE NILSSON, ljusstake, glas, "Celeste", Orrefors
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

HANNU IKONEN, ring, brons, "Lava", Valo Koru, Finland
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK

BORDSLAMPA, trä och metall, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK

MARI SIMMULSON, skålfat samt vas, stengods, Upsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

LOCKURNA, keramik, Höganäs, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

KRUKOR OCH KAFFEKANNA, 3 del, koppar och mässing, bla Skultuna, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

CITIZEN, armbandsur, 2 st, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGBONAD, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

PRINSESSORNAS KOKBOK, Stockholm Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1935
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGKROK, metall, 1900-talets början
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK