HÄNGE, 18k guld, med orange sten, tot vikt ca 2,1 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

KAFFESKEDAR, 5 st, silver, GAB, 1933, tot vikt ca 86 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK

ASTA STRÖMBERG, 1 par ljusstakar, glas, "Diamant", Strömbergshyttan
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

HÄNGE, 18k guld, vikt ca 0,8 g
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK

BOCKBORD, furu, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

JENS QUISTGAARD, 4 st ljusstakar, nysilver, Danmark
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

MATTA, röllakan, 1900-talets andra hälft, ca 245 x 170 cm
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, glas, och mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK

TIDNING, Sporten idag 1958-59, "Fotbolls-VM 1958", Åhlén & Åkerlunds förlags 1958
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK

STARKVINSGLAS, 8 st, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

BANKETT, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

ARMBAND, silver, enligt uppgift Tunisien, vikt ca 135 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK

RING, 18k guld, snäckskalscamé, tot vikt ca 4 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK

KOPPARKITTEL, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SKÅL, silver, 1900-tal, vikt ca 100 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK

EWA JARENSKOG, 5 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

FICKUR SAMT SPINDELUR, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

GALGAR, 12 st, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

KASTHALL, matta, flossa, sannolikt 2000-tal, 200 x 300 cm
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK

BROSCH, 18k guld, tot vikt ca 4,8 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK

KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Maria", Rosenthal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

DOSA, silver, 1900-talets mitt, vikt ca 100 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK

HÖRNSKÅP, England, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK

BOK, Lappland, "Det stora svenska framtidslandet", 1908
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, "Ormbunke", Byarums bruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK

SAMLING SILVERBESTICK, 11 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 187 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK

ARVID JOHANSSON (1862-1923) olja på duk, signerad
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KOPPAR, 1 par, cloisonné, Japan, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

HÄNGFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

KONJAKSKUPOR, 11 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 8 st, bla brons, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

AXEL LIND (1907-2011), olja på duk, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK

YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

FAT, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 100 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK

KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK

FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK