LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

XAVIER PANCHARD, 1 par, pallar, "H60", Tolix, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

GRIPSHOLMSFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

MORTEL, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK

SIGILL, vitmetall, jugend, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

SPELBORD, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

LISA LARSON, ljusstake, stjärngosse, stämpelmärkt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar ALT, 1933
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Pingviner", ur serien Noaks Ark, Gustavsberg, osignerad
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK

SIV ERICSDOTTER, olja på pannå, osignerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

ORIENTMATTA, silkeinslag, ca 78 x 48 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK

STOL, "Fiber side chair", Muuto, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK

MATSERVIS, 56 del, porslin, "Blå Magnolia", Royal Copenhagen
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK

LJUSSTAKE, mässing, 1700-tals kopia, Klaestorp/Nyköpinshus
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

GOLVURNA, lergods, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK

LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 86/200
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK

MARION BELIN (1933-2022), handkolorerad litografi, signerad och daterad -92
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK

OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, Finland, signerad
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK

MODELLSKEPP, "Clipper Siglo XIX", 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

ARTHUR PERCY, vas, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 68/101
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 SEK

JAN JOHANSSON, 10 st rödvinsglas, Orrefors
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK

SKJORTA OCH VÄST, till folkdräkt, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

JAN JOHANSSON, 10 st vitvinsglas, Orrefors
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK

KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

SAMLING NOTBÖCKER OCH BLAD, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KAMERA, Nikon, EM, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

SIDOBORD, metall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK

BERTIL VALLIEN, vas / flaska, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

CHAMPAGNEKYLARE, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

GARDINLÄNGDER, 4 st, virkade, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA SAMT BRICKA, silver, rokokostil, Gewe, 1970-tal, tot vikt ca 380 g
Slutpris6 400 SEK
Värdering3 000 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, bringare, glas, "Tulipa", Kosta Boda, Artist Coll, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

PAUL K JÖRGENSEN, olja på pannå, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK

SKRIVBORD, omkring år 1900
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Blomsterflicka", Gustavsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK