URNA, lergods, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

TRÅG, allmoge, daterat 1832
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, Husqvarna, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK

RING, 18k guld, med tre vita stenar, tot vikt ca 2,8 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

ANNE NILSSON, ljusstake, glas, "Celeste", Orrefors
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK

HANNU IKONEN, ring, brons, "Lava", Valo Koru, Finland
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK

BORDSLAMPA, trä och metall, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK

MARI SIMMULSON, skålfat samt vas, stengods, Upsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK

LOCKURNA, keramik, Höganäs, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

KRUKOR OCH KAFFEKANNA, 3 del, koppar och mässing, bla Skultuna, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

CITIZEN, armbandsur, 2 st, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGBONAD, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

PRINSESSORNAS KOKBOK, Stockholm Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1935
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGKROK, metall, 1900-talets början
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK

WILHELM VON WRIGHT, "Skandinaviens fiskar", andra upplagan, med 53 kolorerade kromlitografier
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK

FICKUR, Omega, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK

KAPPA, ull, Lesslie's, Göteborg, strl ca 38
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK

LIEVORE ALTHERR MOLINA, 3 st, stolar, "Catifa", Arper, Italien
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

NYSILVERBRICKA MED BORD, nysilver och trä, bla tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering700 SEK

SPEGELBRICKA, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

MATSALSMÖBEL, 9 del, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris4 200 SEK
Värdering6 000 SEK

SKÅL PÅ FOT OCH SKRIN, pressglas, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

JOSEF EKBERG, lockurna, porslin, Gustavsberg, art deco, 1920-/30-tal, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK

BRICKBORD, orientalisk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK

GÖRAN WÄRFF, ljuslykta, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

PETER FREUDENTHAL (född 1938), färglitografi, signerat och daterad -79
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

LAGGKÄRL, 3 st, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

KOPPARHINK, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

FLASKSTÄLL, med flaskor, allmoge, omkring år 1900
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK

SÖMNADSTILLBEHÖR, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

UGNSLUCKA, gjutjärn, Näfveqvarn, No 2, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

SVEPASK, matsäcksskrin, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SAMLING YXOR, 7 st, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SAMLING YXOR, 5 st, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

SKÅP, allmoge, 1700-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

LOKOR, 1 par, allmoge, 1700-/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

KITTEL, koppar, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

LAGGKÄRL, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

VIKTER, järn och mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

PALL, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

POLHEMSLÅS, järn, antikt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

TALJOR, 2 st, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

UGNSLUCKA, gjutjärn, Ankarsrum, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK