SYMASKIN, Husqvarna Zig-Zag, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, keramik, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK

YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 31/125
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK

LISA LARSON, 4 st figurer, adventsbarnen, stämpelmärkta
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

ROLAND SVENSSON, färglitografi, "Möte på isen", signerad och numrerad 166/360
Slutpris2 200 SEK
Värdering4 000 SEK

ROLF BERG, 1 par, figurer, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

FIGUR, gips, tomte, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

ALVAR AALTO, barnstol, modell N65, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering700 SEK

TALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

MONA STARFELT (1931-2008), färglitografi, signerad och numrerad
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

ODD JACOBSEN, 2 st färglitografier, signerade och numrerade 194/275 och 242/275
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

JOSEF FRANK, kudde, "Italian dinner", linne, Firma Svenskt Tenn, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

MARION BELIN (1933-2022), handkolorerad litografi, signerad och numrerad 8/20
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

DALATUPPAR, 2 st, målat trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

OIVA TOIKKA, 7 st assietter, glas, "Fauna", Nuutajärvi, Finland, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

TRÄDGÅRDSPALLAR, 1 par, Byarum, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris5 400 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på papper, otydligt signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

GUNNAR CYRÉN, karaff, glas, "Sofiero", Orrefors
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Oscar", ur serien Sekelskifte, Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

ROLAND SVENSSON, färglitografi, signerad och numrerad 12/360
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK

SKEPPSUR, mässing, Pilot Marine, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK

BURK MED LOCK, glas och nysilver, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSSTAKE, mässing, 1800-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris15 000 SEK
Värdering20 000 - 22 000 SEK

ÄGGHÖNOR, 2 st, porslin, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

JOSEF FRANK, bricka, "Tulpaner", Firma Svenskt Tenn
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK

BORDSLAMPA, "B-108", Bergboms, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

ESPRESSOMASKIN, Isomac, Italien, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, mässing och glas, omkring år 1900
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK

STAFAN SNIDARE (född 1939), akvarell, signerad och daterad -91
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

WILKE ADOLFSSON, pokal på hög fot, glas, graalteknik, signerad och daterad 1999
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK

Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK

LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

XAVIER PANCHARD, 1 par, pallar, "H60", Tolix, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

GRIPSHOLMSFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

MORTEL, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK

SIGILL, vitmetall, jugend, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK