UGNSLUCKA, gjutjärn, Ankarsrum, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK

SKÅLAR, 2 st, lergods, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

ÅLTINA, rotting, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

LÅS OCH NYCKLAR, smide och mässing, bla 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FLASKSTÄLL, med flaskor, allmoge, omkring år 1900
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK

UGNSLUCKA, gjutjärn, Näfveqvarn, 1900-talets början
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK

REDSKAP, 3 de.l bla mässing, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SAMLING YXOR, 13 st, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

LAGGKÄRL, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

BARNCYKEL, Cresent, "Bambino", 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK

PIEDESTAL, marmor och metall, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK

TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK

CHRISTIAN HALLERÖD, pall/sidobord, "Karljohan", Ikea PS, formgiven 2009
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 SEK

RESEGRAMMOFON, Picadilly, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

TAKLAMPA, koppar och glas, omkring år 1900
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK

TIDNINGSSTÄLL OCH KORGAR, 2 st, rotting, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

MÄRKLIN, tågbana med lok 800, tender och 7 vagnar, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

TAVLA, grafiskt blad med kungligheter, omkring år 1900
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

SARI, siden, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Riihimäki, Finland, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK

BROSCH, 18k guld, svenska stämplar 1957, med odlad pärla, tot vikt ca 3 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK

GITARR, akustisk, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK

LEKSAK, elefant, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

BYRÅ, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

GARDINER, 1 par, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK

LJUSLYKTOR, 2 st, lergods, Lisa Larsson design samt Nittsjö keramik
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK

PLASTMATTA, rund, enligt uppgift Pappelina
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

ERIC VASSTRÖM (1887-1958), olja på duk, signerad och daterad 1938
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK

LAGONDA, Goldomatic, herrarmbandsur
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK

RING, 14k vitguld, med navettslipad diamant, tot vikt ca 3,4 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK

ORIENTMATTA, Meshed , sannolikt 2000-tal, ca 383 x 300 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK

MATS PERSSON STADIG, efter, bonad, handtryck, efter dalamålning, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK

TAKPLAFOND, mässing, Lövsjö, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

LOUNGESTOLAR, 1 par, "Frankie EC", Johansson Design, nutida
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK

ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Röd Rubin", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK

XAVIER PANCHARD, pall, "H60", Tolix, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

STOL, "Fiber side chair", Muuto, nutida
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK

SKÅP, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK

COLLIER, sterlingsilver, Liljeblad, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK

FIGURINER, 3 st, porslin, Bing & Gröndahl och Lotte Benter, Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

MYNT, 2 st, koppar, bla 2 kopek Ryssland 1840
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad, onumrerad
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK

HÖGTALARE, 1 par, Play 5, Sonos, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK

ANDRÉS MARTÍNEZ, väggur, borstad mässing och valnöt, "Micro daro clock", Nomon, formgiven 2022
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK