LIKÖRGLAS, 12 st, remmare, glas, Gullaskruf, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING BESLAG, bla mässing och metall, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
SVEA, armbandsur, rostfritt stål
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJ, rokokostil, 1800-talets slut
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
SUPSKED SAMT KAFFESKEDAR, 10 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 155 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GUSTAV SUNDIN (1888-1964), olja på duk, signerad
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
VÄGGBONAD, textil, monogramsignerad SH samt daterad 1907
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HEE WEELING, 1 par, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
ALFRED OLSSON, skulptur, konstmassa, monogramsignerad AO
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SPELBORD, Wilgo, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
ELDGALLER, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, silkeinslag, ca 92 x 62 cm
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
JOSEF FRANK, gardinuppsättning, "Tulpan", bomull, Firma Svenskt Tenn
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK
VASER, 1 par, opalglas, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LAGGKÄRL, större modell, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BARSKÅP, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
MORTLAR MED STÖT, 2 st, kolmårdsmarmor, bla Georg Malmkvist, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
ORIENTMATTA, signerad, ca 132 x 70 cm
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BOKHYLLA, 1950-/60-tal
BOKHYLLA, 1950-/60-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
VINGLAS, 6 st, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
PORSLINSTAVLOR, 3 st, tryck efter Carl Larsson, Goebel
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MARCEL WANDERS, fåtölj, "V.I.P. Chair", Moooi, formgiven 2000
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad samt numrerad 143/180
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, borstad mässing, Mio, samtida
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, snidat trä, 1900-tal, monogramsignerad HR
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
CITIZEN, armbandsur, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, 1800-/1900-tal
SIDOBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 80 del, porslin, "Sushito", Japan, sannolikt 1900-talets slut
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
FOLKDRÄKT, 5 del, dam, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SOLGLASÖGON, Calobar, 1900-taltets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VINGLAS, 17 st, glas, "Kalisek", Bohemia, Tjeckoslovakien, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
LOCKSKÅL, Kina, stengods, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK