BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,2 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK

WILHELM KÅGE, skål, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK

SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 14 st, olika material, bla Sporrong, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, CG Hallberg, 1945, tot vikt ca 150 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 SEK

VÄGGSKULPTURER, 2 st, trä, signerade K-G, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

YTTERFODER, jugend, porslin, Rörstrand, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK

Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK

BRASVERKTYG, mässing och smide, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KLACKRING, 18k guld, med grön sten, tot vikt ca 5,8 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK

BLOMBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 SEK

ARMBAND, BROSCH, RING SAMT 2 PAR ÖRHÄNGEN, med granater, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK

SKÅP, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK

CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 SEK

GUNNAR NYLUND, vas / kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK

TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering4 000 SEK

GOTTFRID OLSSON (1890-1979), olja på duk, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK

ARMBANDUR, gulddoublé, Seiko, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK

LYKTA, mässing, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK

SALONGSBORD, björk, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK

COCKTAILGLAS, 6 st, silver, GAB, 1953, tot vikt ca 360 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering3 000 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 12 del, bla silver, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK

GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

TELEFONVÄXEL, modell 1937, nr 406, Albiswerk, Zürich A.G, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK

GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED TÅNG, silver, GEWE, 1950-tal, tot vikt ca 285 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 500 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK

OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK

GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK

TAKLAMPA, Fagerhults, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK

DOSOR, 3 st silver, 1900-tal, tot vikt ca 153 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK

BRICKA, silver, GEWE, 1959, vikt ca 150 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 SEK

SKÅLAR SAMT LJUSSTAKAR, 5 del, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK

KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK

CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK

CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab, år 1987
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1957
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK

ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK

IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK

ARMBAND, 18k guld, bismarck, vikt ca 8,4 g
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK