BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,2 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
WILHELM KÅGE, skål, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, 14 st, olika material, bla Sporrong, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, CG Hallberg, 1945, tot vikt ca 150 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 SEK
VÄGGSKULPTURER, 2 st, trä, signerade K-G, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, jugend, porslin, Rörstrand, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BRASVERKTYG, mässing och smide, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KLACKRING, 18k guld, med grön sten, tot vikt ca 5,8 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
BLOMBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 SEK
ARMBAND, BROSCH, RING SAMT 2 PAR ÖRHÄNGEN, med granater, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal
SKÅP, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 SEK
GUNNAR NYLUND, vas / kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
GOTTFRID OLSSON (1890-1979), olja på duk, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ARMBANDUR, gulddoublé, Seiko, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
LYKTA, mässing, 1900-tal
LYKTA, mässing, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SALONGSBORD, björk, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
COCKTAILGLAS, 6 st, silver, GAB, 1953, tot vikt ca 360 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering3 000 SEK
 SAMLING BIJOUTERIER, 12 del, bla silver, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TELEFONVÄXEL, modell 1937, nr 406, Albiswerk, Zürich A.G, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED TÅNG, silver, GEWE, 1950-tal, tot vikt ca 285 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 500 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, Fagerhults, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
DOSOR, 3 st silver, 1900-tal, tot vikt ca 153 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK
BRICKA, silver, GEWE, 1959, vikt ca 150 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 SEK
SKÅLAR SAMT LJUSSTAKAR, 5 del, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab, år 1987
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1957
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, bismarck, vikt ca 8,4 g
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK