CHRISTINE SCHWARZER, soffbord, "Flower", Swedese, 2000-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
JONAS BOHLIN, taklampa, mässing, "Star 6", Örsjö belysning
Slutpris5 400 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
KÄNGOR, 1 par, Ecco, stl 40
KÄNGOR, 1 par, Ecco, stl 40
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering700 SEK
SKRIVBORD, Carl Larssonstil, 1900-talets början
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SKÅLAR SAMT FAT, 4 del, kristall, bla Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad B Lejennkärr -92, ca 139 x 198 cm
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
PEDER HVIDT, stol, för Bodafors 1960
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 1940-/50-tal, tot vikt ca 115 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
DANIEL FRANZÉN & MATTIAS SÅTHLBOM, soffbord, "Chamfer", för Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
STÖVLAR, 1 par, Ecco, stl 40
STÖVLAR, 1 par, Ecco, stl 40
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OKÄND FORMGIVARE, 8 st stolar, 1900-talets andra hälft
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
SIGURD BERNHOLM (1890-1969), olja på pannå, signerad och daterad 1958
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
 BORDSLAMPA / VÄGGLAMPA, metall och plast, " Solo ", Lilux Stockholm
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
CHRIS MARTIN, 3 st barstolar, "Jig Mesh Stool", Massproductions, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BRICKA, hamrad koppar, jugend, omkring år 1900
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
FICKUR, herr, stål, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 84 del, rostfritt stål, "Guldi", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 SEK
PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
FRANCISCO GOMEZ & PAOLO RIZZATTO, "Hope", Luceplan, nutida
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFBORD, 2000-tal
SOFFBORD, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
AKTIEBREV, 5 st, Skandinaviska Banken Aktiebolag, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 36 del skedar, silver, GAB, Stockholm bla 1939, tot vikt ca 1 330 g
Slutpris18 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
SIGILL, vitmetall, jugend, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
TIDNINGSKORG, rotting, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
LARS GYNNING (1920-2003), gouache, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
ARMBAND, silver, NSE, vikt ca 55 g
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
MATSKEDAR, 7 st snarlika, silver, modell franska lilijan, olika silversmeder, mestadels 1800-talets första hälft, tot vikt ca 300 g
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SIDOBORD, 3 st, vitlackerad metall, nutida formgivning
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BÄGARE, silver, 1900, vikt ca 60 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
MUUTO, arbetsstol, "Fiber side chair", nutida
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 800 SEK
KAFFESKEDAR, 5 st, förgyllt silver, CG Hallberg, Stockholm 1933, tot. vikt ca 45 g
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
ALVAR AALTO, bänk, "153A" Artek, nutida
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
LARS GYNNING (1920-2003), färglitografi, signerad och numrerad 107/110
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 70 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
SYMASKIN, Husqvarna Zig-Zag, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan